Merkel e Macron bisedë online me Putin, nga vaksinat tek Navalny, ja temat e diskutimeve

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron dhe kancelarja gjermane Angela Merkel kanë diskutuar me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin në lidhje me bashkëpunimin e mundshëm për vaksinat kundër koronavirusit.

Njoftimi u bë nga ana e presidencës franceze më 30 mars. Macron dhe Merkel gjatë bisedës përmes video-lidhjes me presidentin rus, i kanë bërë thirrje atij që të respektojë të drejtat e kundërshtarit politik Aleksei Navalny dhe të ruajë shëndetin e tij, tha në një deklaratë pallati Elize.

Të tre udhëheqësit diskutuan gjithashtu situatën në Ukrainë, Bjellorusi, Libi, Siri dhe ranë dakord të koordinojnë përpjekjet në mënyrë që Irani të kthehet në përputhje të plotë me detyrimet e tij ndërkombëtare, tha deklarata.

Edhe Kremlini bĂ«ri njĂ« njoftim pĂ«r mbajtjen e bisedimeve. NĂ« deklaratĂ« u tha se liderĂ«t diskutuan pĂ«r “perspektivat e miratimit tĂ« vaksinĂ«s ruse Sputnik V nĂ« Bashkimin Evropian dhe furnizimet e mundshme tĂ« saj si dhe prodhimi i pĂ«rbashkĂ«t nĂ« vendet e BE-sĂ«â€. Rusia tha se nĂ« bisedime u fol edhe pĂ«r situatĂ«n nĂ« Siri.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *