Merkel: Izraeli të vetëmbrohet

19:00 20/05/2021

Kancelarja gjermane: Të arrihet një armëpushim i qëndrueshëm mes Izraelit dhe Hamasit

Kancelarja gjermane Angela Merkel mbështet të drejtën e Izraelit për të mbrojtur veten kundër zjarrit me raketa nga Rripi i Gazës i drejtuar nga grupi islamik palestinez Hamas.

 Gjermania po punon për të siguruar një armëpushim të qëndrueshëm mes dy vendeve.

Ne qëndrojmë për të drejtën e Izraelit për vetëmbrojtje dhe kjo është arsyeja pse është e drejtë që Izraeli po ndërmerr masa ekstreme“, tha Merkel në një intervistë për rrjetin publik televiziv gjerman “WDR” .

Por nga ana tjetër ne duam të kontribuojmë në përpjekjet diplomatike për të siguruar një situatë afatgjatë dhe të qëndrueshme në rajon“, u shpreh kancelarja gjermane.

Merkel ka theksuar se çdo armëpushim do të duhet të përfshijë bisedime indirekte me Hamasin, i cili rregullon brezin bregdetar.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.