Merkel viziton zonat e përmbytura

19:10 18/07/2021

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka vizituar zonat e përmbytura, teksa ka premtuar ndihmë financiare për zonat që janë përfshirë nga katastrofa natyrore, më e rënda në gjashtë dekadat e fundit.

Merkel eci nëpër fshatin e goditur keq Schuld, duke vrojtuar dëmet dhe duke folur me banorët dhe punonjësit e urgjencës.

“ËshtĂ« e tmerrshme. Situata kĂ«tu mbetet surreale, nuk di si ta pĂ«rshkruaj tĂ« gjithĂ« kĂ«tĂ«. Ne qĂ«ndrojmĂ« pĂ«rkrah jush. Shteti do tĂ« veprojĂ« sĂ« bashku pĂ«r t’i rikthyer kĂ«tyre zonave bukurinĂ« e dikurshme hap pas hapi. Duhet tĂ« bĂ«hemi bashkĂ« nĂ« luftĂ«n tonĂ« kundĂ«r ndryshimit tĂ« klimĂ«s. UnĂ« besoj se Bashkimi Evropian po punon pĂ«r kĂ«tĂ«. Fakti qĂ« ne do tĂ« jemi i pari kontinent pĂ«r tĂ« qenĂ« neutral i karbonit nga mesi i shekullit Ă«shtĂ« diçka qĂ« ka rĂ«ndĂ«si”.

Qeveria gjermane do të përgatisë më shumë se 300 milionë euro ndihmë të menjëhershme dhe miliarda euro për të rregulluar shtëpi, rrugë dhe ura të shembura. Mund të ketë gjithashtu një pagesë 10,000 euro për bizneset e prekura nga ndikimi i përmbytjeve si dhe pandeminë COVID-19.

Përmbytjet përfshinë edhe disa zona në Bavari ku një person humbi jetën. Rrugët u kthyen në lumenj, disa automjete u morën me vete nga rrjedha e fortë e ujit dhe rrëshqitjet e tokës përfshinë një pjesë të madhe të vendit.

PĂ«rmbytjet nĂ« njĂ« pjesĂ« tĂ« madhe tĂ« EvropĂ«s e kanĂ« çuar bilancin nĂ« mbi 180. Rreth 110 njerĂ«z kanĂ« humbur jetĂ«n nĂ« rrethin mĂ« tĂ« goditur AhrĂ«eiler nĂ« jug tĂ« KĂ«lnit. NĂ« Nordrhein-Ëestfalen tĂ« paktĂ«n 46 njerĂ«z kanĂ« vdekur, ndĂ«rsa numri i tĂ« vdekurve nĂ« BelgjikĂ« mbetet 27.

Qeveria e Belgjikës e shpalli 20 Korrikun një ditë kombëtare zie. Dhjetëra mijëra njerëz kanë mbetur pa energji elektrike dhe autoritetet belge janë shprehur se furnizimi me ujë të pijshëm mbetet gjithashtu një shqetësim i madh. Banorët në rajonet e Gjermanisë dhe Belgjikës kanë filluar tashmë pastrimin e lagjeve të tyre, ndërsa ujërat kanë filluar të tërhiqen. Ndërsa në Holandë, mijëra njerëz janë larguar nga shtëpitë e tyre në provincën Limburg pasi niveli i ujërave filloj të ngrihej.

Shirat e rrĂ«mbyeshĂ«m kanĂ« pĂ«rfshirĂ« edhe qytetin Hallein, afĂ«r Salzburgut teksa lumi Salzach doli nga shtrati. PĂ«r fat tĂ« mirĂ« askush nuk u raportua i lĂ«nduar apo i vdekur. PjesĂ« tĂ« ZvicrĂ«s mbetĂ«n nĂ« gatishmĂ«ri nga pĂ«rmbytjet, por autoritetet kanĂ« bĂ«rĂ« tĂ« ditur se liqeni i Luzernit dhe lumi Aare i BernĂ«s tanimĂ« janĂ« nĂ« nivele normale. 

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.