“Mërmërisja normat e interesit në gjumë…” Squid Game, seriali që paraqet krizën reale të borxheve

14:10 09/10/2021

Pas mesnatës, kur turmat e festuesve janë larguar, Choi Young-soo struket në një rrugicë në rrethin e pasur Gangnam të Seulit. Kjo është hera e vetme që 35-vjeçari, një kamarier me kohë të pjesshme, guxon të largohet nga dhoma e tij e vogël në një hotel të lirë që ndan me rreth 30 persona të tjerë. Dhomat, thotë ai, janë “vetëm pak më të mëdha se arkivolet”.

Në një botë imagjinare, Choi nuk do të ishte jashtë vendit në mesin e konkurrentëve në Squid Game, drama e Koresë së Jugut shumë e popullarizuar që ve përballë njëri-tjetrit persona me borxhe të mëdha për një shpërblim të madh parash.

Por situata dëshpëruese e Choi është e vërtetë – ai është një prej koreanëve të zakonshëm që e gjejnë veten të mbytur nga borxhi, në një vend ku marrja e një huaje është po aq e lehtë sa të blini një filxhan kafe.

“Ndihem sikur njerëzit e tjerë e ndiejnë se jam i dështuar, kështu që dal vetëm natën për të pirë duhan dhe për të parë macet endacake,” thotë Choi.

Squid Game, i cili u publikua më 17 Shtator, është në rrugën e duhur për t’u bërë shfaqja më e shikuar e Netflix ndonjëherë, duke tërhequr shikuesit në të gjithë globin me përzierjen e saj të dramës së errët dhe hedhjen e dritës mbi dështimet e kapitalizmit të stilit të Koresë së Jugut.

Borxhi i familjeve në Korenë e Jugut është rritur vitet e fundit dhe tani është ekuivalent me më shumë se 100% të PBB-së, një nivel që nuk shihet gjetkë në Azi.

Borxhi ka ecur paralelisht me një hendek në rritje të të ardhurave, i përkeqësuar nga rritja e papunësisë së të rinjve dhe çmimet e pronës në qytetet e mëdha përtej mundësive të shumicës së punëtorëve të zakonshëm.

Siç ilustron Squid Game, një investim i keq ose thjesht një fat i keq mund t’i detyrojë njerëzit t’i drejtohen huadhënësve me rrezik të lartë vetëm për të mbajtur kokën mbi ujë.

Sipas The Guardian, si përgjigje, komisioni i shërbimeve financiare të vendit dhe shërbimi mbikëqyrës financiar kohët e fundit vendosën të parandalojnë që më shumë koreano-jugorë të mos bien në borxhe.

“Kjo është arsyeja pse bankat kryesore kanë vepruar për të frenuar huamarrjen,” tha Lee. “Por a do t’i ndihmojë vërtet njerëzit, veçanërisht në mes të pandemisë Covid-19?”

Ashtu si shumë prej 456 garuesve imagjinarë të Squid Game, të cilët janë të ftuar të luajnë lojëra për fëmijë koreanë dhe të rrezikojnë jetën e tyre në garë për një çmim prej 45.6 miliardë të fituara (28 milion £), zhytja e Choi në borxh erdhi me një shpejtësi alarmante.

Vetëm dy vjet më parë, ai punonte si inxhinier IT për një firmë në Pangyo. Vitet e punës jashtë orarit dhe netëve të vona ndikuan rëndë në shëndetin e tij. Pas diskutimeve të gjata, ai dhe gruaja e tij vendosën të hapnin një pijetore në qytetin e tyre, Incheon. Ishte një vendim për të cilin do të pendoheshin, pavarësisht ambicieve të tyre modeste. “Ne nuk shpresonim të bëheshim milionerë,” thotë ai. “Ne do të ishim të kënaqur me fitimin e njëjtë si më parë. Gjithçka që doja vërtet ishte më shumë gjumë… edhe një orë shtesë në ditë. ”

Pas një fillimi inkurajues, biznesi i tyre ra viktimë e pandemisë koronavirus. Pasi baret dhe restorantet u urdhëruan të mbyllen që në orën 21:00 për të parandaluar përhapjen e virusit, numri i klientëve u zvogëlua derisa nuk mbeti më asnjë.

Ndonjëherë ne nuk kishim një klient të vetëm,” thotë Choi. “Ne ishim vetëm ne të dy, duke luajtur muzikë të fortë për të gëzuar veten, edhe pse e dinim që kjo do të thoshte fatura më të larta të energjisë elektrike. Por ne nuk mund ta fikim “.

Pasi dështuan të paguanin qiranë e tyre për katër muaj, çifti e dinte që po testonin durimin e pronarit të tyre dhe kërkuan ndihmë. Sigurimi i një huaje bankare ishte çuditërisht e lehtë, por ata u tronditën kur zbuluan se interesi ishte 4%. Brenda disa muajsh ata kishin marrë hua nga të pesë bankat e Koresë së Jugut, duke përdorur shtëpinë e tyre si kolateral. Në mënyrë të pashmangshme, ata duhej të merrnin më shumë hua për të shlyer kreditë ekzistuese, duke u bashkuar me radhët e gjata të pronarëve të bizneseve me probleme, të etur për të siguruar para nga huadhënësit komercialë me interes prej më shumë se 17%.

“Deri atëherë, nuk më interesonte se sa të larta ishin normat e interesit,” thotë Choi. “Po merrja kaq shumë telefonata dhe mesazhe me tekst që kërkonin që të shlyeja kreditë e mia. Na mori jetën. Gruaja ime tha se madje më dëgjoi duke mërmëritur për normat e interesit në gjumë. “

Në një përpjekje të dëshpëruar për të dalë nga spirala e tyre në rënie, gruaja e Choi gjeti një punë në një restorant në një pjesë tjetër të vendit dhe çifti u kërkoi prindërve të tij të kujdeseshin për dy fëmijët e tyre të vegjël. Ai shprehet edhe për seriali Squid Game për të cilin thotë se nuk është nevoja ta shohë pasi një person me kredi mund ta shohë çdo ditë në pasqyrë.

“Duhet të paguash për ta parë dhe nuk njoh askënd që do të më lejojë të përdor llogarinë e tyre në Netflix,” thotë ai. “Në çdo rast, pse do të doja të shikoja një mori njerëzish me borxhe të mëdha? Unë thjesht mund të shikoj në pasqyrë.”/tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.