Merr fund armëpushimi në fabrikën e çelikut Azovstal, forcat ruse nisin sërish bombardimet në Mariupol

Rusia ka rifilluar sulmin e saj në punimet e metalit Azovstal në Mariupol pas evakuimit të suksesshëm të civilëve ukrainas nga kompleksi i madh industrial.

Një nga mbrojtësit e uzinës, komandanti i gardës kombëtare ukrainase Denys Shlega, thotë se granatimet vazhduan pasi autobusët e evakuimit u larguan.

“Një armëpushim është shpallur gjatë dy ditëve të fundit gjatë një operacioni evakuimi civil,” tha Shlega në televizionin kombëtar të dielën mbrëma. “Dy ditë kaluan në heshtje.

“Sapo civili i fundit u largua nga uzina, filluan granatimet nga të gjitha llojet e armëve.”

Shlega vlerëson se disa qindra civilë kanë mbetur brenda, së bashku me rreth 500 ushtarë të plagosur. Dhjetëra civilë pritet të mbërrijnë sot në qytetin ukrainas të Zaporizhzhia pasi arritën të shpëtojnë nga Azovstal.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.