Merr fund kalvari gjyqësor për drejtësinë ndaj Caroline Krauts, gjykata greke shpall fajtor bashkëshortin Babis Anagnostopoulos, prokurori kërkon dënimin me…

Gjykata e Athinës ka marrë sot vendimin unanim për të shpallur fajtor Babis Anagnostopoulos për vrasjen e gruas së tij, Caroline Krauts. Piloti 33-vjeçar është shpallur për vrasje me paramendim, abuzim me kafshët dhe kundërvajtje për ankesa të rreme dhe dëshmi të rreme.

Prokurori i kërkoi gjykatës të refuzojë rrethanat lehtësuese të jetës së mëparshme.
Sjellja e mirë e Babis pas aktit.

I akuzuari ka kërkuar marrjen parasysh të rrethana ve të cilat ai i konsideroi si lehtësuese , gjë që është hedhur poshtë nga gjykata. Ai pretendoi se vrasja e Caroline ishte një “krim pasioni”.

“Në rastin që po shqyrtojmë, jam absolutisht i bindur se atij nuk duhet t’i jepet lehtësim. “Më duket e paimagjinueshme që gjykata të mbështesë rrethanat lehtësuese se ai ishte i sjellshëm me familjen e tij, të cilën përfundimisht e vrau”, tha prokurori.

Më herët avokati i tij tha se duhet të merrej parasysh se përpara krimit, ai ishte një njeri që sillej konform rregullave të shoqërisë, nuk ishte i njohur për policinë.

“Ai u arsimua dhe ia kushtoi jetën familjes dhe jetesës së saj. Dosja e tij penale e pastër përpara krimit e dëshmor sjelljen e tij”, shtoi avokati tjetër i të akuzuarit.

Gjithsesi gjykata mori vendimin të rrëzojë unanimisht të gjithë faktorëve lehtësues. Ajo vlerësoi se fakti që për të blerë parcelën ai pagoi 50 mijë euro nga paratë e familjes së Carolinës, të regjistruara tërësisht në emër të tij, nuk përbën akt të ndershëm dhe në përputhje me qëndrimin e një personi normal.

Ndërsa prokurori kërkoi caktimin e dënimit me burgim të përjetshëm për vrasje me dashje, ndërsa për vrasjen e qenushit me qëllim bërjen të besueshme të ngjarjes që piloti pretendoi se dikush kishte hyrë në banesën e familjes dhe kishte vrarë Carolinën, prokurori propozoi dënim me 10 vjet dhe 400 njësi gjobë për 50 euro në ditë. Për veprën e depozitimit të rremë (kundërvajtje) dënohet me burgim me një vit dhe gjobë prej 360 njësi për 10 euro në ditë dhe për aktin e katërt të depozitimit të rremë me një vit burgim.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.