Merz bëhet kryetari i ri i CDU

16:50 17/12/2021

Ish-kreu i grupit parlamentar unionist, Merz, u zgjodh në krye të CDU-së. 66-vjeçari fitoi 62.1 për qind në votimin e parë të anëtarëve në historinë e partisë. Merz kështu fitoi qartë kundër Röttgen-it dhe Braun-it.

Friedrich Merz-i pason Armin Laschet-in në krye të Bashkimit Kristjandemokrat, CDU. Sekretari i Përgjithshëm i CDU, Paul Ziemiak njoftoi në një konferencë shtypi se Merz-i kishte marrë 62.1 për qind të votave në votimin e anëtarëve. Konkurrenti i tij Norbert Röttgen mori 25.8% të votave dhe Helge Braun 12.1%.

Merz-i tani do të emërohet kryetar i partisë në kongresin federal të CDU-së, më 21 dhe 22 Janar. Sipas informacioneve të CDU-së, në votim morën pjesë pothuajse dy të tretat e rreth 400.000 anëtarëve të partisë.

Kryetari i CSU-sĂ« bavareze, Markus Söder shkroi nĂ« Twitter se ai dhe partia e tij gĂ«zohen pĂ«r bashkĂ«punimin e ardhshĂ«m. Ish-kryetari i partisĂ« E Majta Riexinger tha se me zgjedhjen e Merzit ishte e qartĂ« se CDU-ja do tĂ« pozicionohej shumĂ« nĂ« tĂ« djathtĂ«. Por kthimi nĂ« vitet neoliberale tetĂ«dhjetĂ«  nuk Ă«shtĂ« pĂ«rgjigje pĂ«r çështjet e kohĂ«s, tha ai.

Armin Laschet-i e kishte vĂ«nĂ« nĂ« dispozicion postin e tij pas humbjes sĂ« zgjedhjeve federale nĂ« shtator. Röttgen-i dhe Merz-i konkuruan pĂ«r postin e kryetarit tĂ« CDU-sĂ« nĂ« fillim tĂ« kĂ«tij viti – dhe humbĂ«n ndaj Laschet-it nĂ« njĂ« kongres partie atĂ«herĂ«. PĂ«r Merz-in, kjo Ă«shtĂ« pĂ«rpjekja e tretĂ« pĂ«r tĂ« kryesuar partinĂ«, pasi 66-vjeçari humbi nĂ« vitin 2018 pĂ«rballĂ« Annegret Kramp-Karrenbauer-it, pasardhĂ«ses sĂ« ish-kryetares sĂ« CDU-sĂ« dhe ish-kancelares gjermane Angela Merkel./DW

TĂ« ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.