Mes krizës energjetike në Britani, Boris Johnson shijon pushimet e dyta

09:37 16/08/2022

Downing Street ka pranuar se Boris Johnson nuk do të punojë në pushimet e tij nëse nuk kërkohet urgjentisht, pasi u përball me kritika për një pushim të dytë jashtë vendit brenda tre javësh në mes të krizës energjetike në Britani të Madhe.

Johnson besohet të jetë në Greqi me familjen e tij, pavarësisht se i kanë mbetur vetëm tre javë në punë mes akuzave se ai po drejton një qeveri “zombie”.

Në mungesë të tij, dy kamionë të mëdhenj transportues u shfaqën në Downing Street të hënën, duke nxitur pritshmëritë se ai ka të ngjarë të kalojë pak kohë më tej në banesën numër 10. Kryeministri ka të drejtë të marrë mobilje dhe pajisje që ai ka paguar për rinovimin e tij.

Brandon Lewis, një deputet i lartë konservator, mbrojti vendimin e kryeministrit për të marrë një pushim të dytë, pas pushimit të tij të parë në Slloveni.

“Edhe kur nuk jeni në zyrë në Downing Street ju jeni duke punuar” , tha për LBC Brandon Lewis, i cili ishte sekretar i Irlandës së Veriut përpara se të jepte dorëheqjen muajin e kaluar .

Megjithatë, zëdhënësi zyrtar i Johnson sqaroi se ai nuk do të bënte punë rutinë pasi ishte “në pushim” dhe do të kontaktohej vetëm nëse do të merreshin “vendime urgjente”.

“Kryeministrat për shkak të rolit të tyre ata padyshim do të mbahen të informuar për çdo çështje urgjente dhe do të marrin vendime veçanërisht ato në lidhje me sigurinë kombëtare për shembull,” tha ai. “Nëse do të kishte vendime urgjente që kërkonin kontributin e kryeministrit, ai sigurisht që do të përfshihet në këtë.”

Ai tha se nuk kishte takime të mëdha të planifikuara për këtë javë./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.