Mësuesit në Korçë probleme me pagat, Sindikata e Arsimit: Nuk kanë kaluar prej 9 ditësh

Mbi 100 mësues në Korçë dhe rreth 80 mësues në Maliq nuk kanë marrë ende pagat e muajit që kaloi. Ky problem është ngritur sot nga kryetari i SPA Korçë i cili thotë se është hera e parë që ndodh në qarkun e Korçës por që ai vetë nuk ka qenë i informuar mbi këtë problem.

Ai thotë ndër të tjera se mësuesit nuk kanë reaguar nga frika por sot ai këtë shqetësim të tyre do ta çojë deri në fund pasi ka mësues që ekonomia e tyre familjare varet vetëm nga kjo rrogë.

Sipas kryetarit të sindikatës, Leonard Trebicka ngërçi është tek thesari, është ai që po i vonon pagat.
Për këtë problem në një komunikim telefonik Viniola Rota drejtoresha e DAR Korçë ka bërë të ditur se vonesat janë për shkak të indeksimit dhe mos çeljes së thesarit megjithëse gjatë këtyre ditëve ka marrë jepen brenda këtyre dy ditëve.
(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts