Meteorologët, të shqetësuar për “Elsën”, sezoni i uraganeve një muaj para kohe

Meteorologët që monitorojnë Oqeanin Atlantik shprehen të shqetësuar për lajmin se një stuhi tropikale është shndërruar tashmë në një uragan të mirëfilltë, që po zmadhohet gjithmonë e më shumë dhe po i drejtohet Karaibeve.

Por më shumë se dimensionet  e ”Elsës”, shqetësohen për kohën që ajo lindi. Sipas ekspertëve, ky është uragani që është shfaqur më herët në 9 vitet e fundit, rreth një muaj më parë se mesatarja që karakterizon stinën e uraganeve në këtë cep të botës. I fundit që është shfaqur më herët ka qenë uragani ”Chris” në vitin 2012.

Ajo që shqetëson më shumë shkencëtarët është fakti që uraganet që shfaqen furishëm para kohe janë premisë e një sezoni me plot të tillë.

Sipas parashikimeve, ende paraprake, ”Elsa” mund t’i drejtohet në ditët në vijim veriut, ndoshta duke prekur Floridën.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com