Metoda e re inovative, nga 2027 në Kaliforni të vdekurit do të mund të bëhen pleh

metoda e re inovative nga 2027 ne kaliforni te vdekurit do te mund te behen pleh
metoda e re inovative nga 2027 ne kaliforni te vdekurit do te mund te behen pleh

Nga viti 2027, në Kaliforni, do të ketë një alternativë të gjelbër ndaj varrimit dhe djegies së njeriut. Të vdekurit do të mund të bëhen pleh për arat dhe kopshtet pa asnjë dëmtim të mjedisit. Kjo është vendosur nga një ligj i propozuar nga deputetja Cristina Garcia dhe i nënshkruar pak ditë më parë nga guvernatori demokrat Gavin Newsom.

“Me ndryshimin e klimës dhe rritjen e nivelit të detit që na kërcënon, kjo është një metodë alternative e asgjësimit që nuk ndot,” shpjegoi Garcia, siç raportohet nga Los Angeles Times. Sipas National Geographic, djegiet në Shtetet e Bashkuara prodhojnë rreth 360,000 ton dioksid karboni në vit.

Procedura – Procedura e re kërkon që trupi i të ndjerit të vendoset në një enë çeliku dhe të groposet në një thellësi prej 2.4 metrash i rrethuar nga materiale të biodegradueshme si rropat e drurit. Ena duhet të ajroset për të lejuar rritjen e mikrobeve dhe baktereve. Procesi i dekompozimit duhet të përfundojë në 1 deri në 2 muaj. Toka organike që krijohet më pas mund t’u kthehet të afërmve ose t’u dhurohet tokës bujqësore të ruajtjes.

Në Shtetet e Bashkuara, Uashingtoni, Kolorado, Vermont dhe Oregon kishin legalizuar tashmë kompostimin njerëzor. Varrimi kushton nga 5 mijë deri në 7 mijë dollarë.

(Tgcom24/BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts