Microchip në tru, projekti drejt fundit

09:17 14/04/2021

Përfundojnë testimet tek kafshët, brenda 2021 testimi do të kryhet tek njerëzit

Mikrochipi i parë në tru mund të implantohet brenda këtij vitit. Deklarata mbërrin nga numri një i Neuralink, Teslës, SpaceX etj, Elon Musk, pas testeve me sukses të kryera në një majmun, që ju implantua një chip në tru, i lidhur me një kompjuter.

Projekti nisi që në vitin 2016 nga njeriu i së ardhmes, dhe ka në thelb idenë për të qenë gjithnjë të lidhur me internet nëpërmjet një implanti në tru që bën të mundur komunikimin vetëm me forcën e mendimit.

Sipas mjekëve implantet në tru janë tashmë realitet dhe janë përdorur për stimulimin cerebral tek të sëmurët me Parkinsondhe Alzheimer, apo tek pacientët e paralizuar që kanë arritur të lëvizin me gjymtyrë artificiale.

Në projektin e Elon Musk, implantet në tru mund të lexojnë dhe shkruajnë aktivitetin cerebral dhe lidhja tru-pajisje, mund të realizojë çdo gjë, nga kurimi i sëmundjeve e deri tek fuqia telepatike për njeriun.

Neuralink deri tani testimet i ka kryer edhe mbi kafshë të tjera përveç majmunëve, një ndër të cilët edhe derri. Kështu premtimi i radhës është testimi mbi njeriun brenda vitit 2021.

Klan News

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.