Microsoft akuzon Kinën për sulmet kibernetike të postës elektronike

11:29 03/03/2021

Microsoft fajëson një grup kinez të spiunazhit kibernetik për sulmet ndaj serverit të postës elektronike. Gjiganti i teknologjisë tha se hakerat i përkisnin një grupi të mbështetur nga shteti.

Në një postim në rrjetet sociale Microsoft tha se fushata e piraterisë bëri përdorimin e katër dobësive më parë të pazbuluara në versione të ndryshme të softuerit. Të metat e sigurisë i lejuan hakerat të qasen në distancë në kutitë postare elektronike.

Qendra e Inteligjencës Kërcënuese e Microsoft beson se sulmet vijnë nga Hafnium, një grup i sponsorizuar nga shteti dhe që vepron jashtë Kinës.

Microsoft tha që Hafnium synon studiuesit e sëmundjeve infektive, firmat ligjore, institucionet e arsimit të lartë dhe kontraktorët e mbrojtjes. Tank-politikat dhe grupet joqeveritare gjithashtu janë shënjestruar.

Hafnium është i vendosur në Kinë, ai i kryen operacionet e tij kryesisht nga serverat privatë virtualë me qira në SH.B.A., tha Microsoft. Microsoft tha se sulmi nuk ishte në asnjë mënyrë i lidhur me sulmin SolarWinds, i cili goditi agjencitë qeveritare të SHBA në fund të vitit të kaluar. /tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.