Microsoft prezanton aplikacionin Mesh

09:13 05/03/2021

Lidh botën fizike me atë dixhitale, dhe komunikimet online së shpejti do të realizohen me Holograme.

Teknologjia ka arritur ta përmbushë dhe ekspertët e kompanisë e prezantuan gjatë konferenës Microsoft Ingite 2021.

Do të mbërrije në muajt e ardhshëm me një çmim prej rreth 3500 $ për IOS, android, tablet e komputer.

Qëllimi i realizimit është krijimi i formave të reja të komunikimit personal dhe profesional më shumë se kurrë në kushtet e pandemisë ku komunikimi verbal ka pësuar tkurrje dhe ai virtual është në zgjerim.

Por do të përdoret edhe në kuadër të aspektit professional, me mbledhjet, ku prezenca e dikujt që është larg, do të ndjehet pothuajse njësoj.

Avantazhi thelbësor i “realitetit mix” ka qënë gjithnjë shembja e barrierave të kohës dhe vendit.

Sipas Alex Kipman, kreu i Departamentit Zhvillimor Holografik tĂ« Mikrosoft, tha se mund tĂ« ndjehesh vĂ«rtet me tĂ« tjerĂ«t nĂ« njĂ« mjedis tĂ« caktuar, edhe kur fizikisht je shumĂ« larg. 

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.