Microsoft: Rusia po intensifikon sulmet kibernetike ndaj vendeve të tjera

Rusia duket se po bëhet më agresive dhe më e suksesshme ndërsa hakerët e këtij vendi po intensifikojnë sulmet kibernetike kundër Shteteve të Bashkuara dhe vendeve të tjera, thuhet në një raporti të ri të kompanisë Microsoft.

Raporti i Mbrojtjes Dixhitale i kompanisĂ« Microsoft pĂ«r vitin 2021 thotĂ« se “aktorĂ«t shtetĂ«rorĂ« rus” janĂ« pĂ«rgjegjĂ«s pĂ«r 58% tĂ« tĂ« gjitha sulmeve kibernetike tĂ« kryera nga qeveritĂ« e vendeve nĂ« botĂ«, dhe se ata tani janĂ« tĂ« suksesshĂ«m nĂ« pothuajse çdo tĂ« tretĂ«n pĂ«rpjekje.

“Grupet me bazĂ« nĂ« Rusi kanĂ« forcuar pozicionin e tyre duke u bĂ«rĂ« kĂ«rcĂ«nim akut pĂ«r ekosistemin dixhital global”, thuhet nĂ« raport, duke paralajmĂ«ruar se aktorĂ«t kibernetikĂ« rusĂ« kanĂ« pĂ«rmirĂ«suar aftĂ«sitĂ« e tyre pĂ«r t’u pĂ«rshtatur me ndryshimet nĂ« teknologji dhe pĂ«r tĂ« pĂ«rdorur metoda tĂ« publikuar nĂ« burime publike tĂ« informacionit. Kjo po i bĂ«nĂ« gjithnjĂ« e mĂ« tĂ« vĂ«shtira pĂ«rpjekjet “pĂ«r t’i zbuluar ata.”

Microsoft gjithashtu tha se objektivi më i shpeshtë i Rusisë janë Shtetet e Bashkuara, të pasuara nga Ukraina dhe Britania, dhe se Moska tani po përqëndrohet më shumë në mbledhjen e informacioneve të zbulimit. Më shumë se gjysma e sulmeve kibernetike ruse tani vënë në shënjestër agjencitë e përfshira në politikën e jashtme, sigurinë kombëtare dhe mbrojtjen, nga vetëm 3% që ishte një vit më parë.

Sipas kompanisë Microsoft, pas Rusisë, numri më i madh i sulmeve kibernetike u realizuan nga Koreja e Veriut, Irani dhe Kina.

Objektivi kryesor i Koresë së Veriut ishin kompanitë e kriptomonedhave. Irani katërfishoi sulmet e tij ndaj Izraelit, ndërsa tensionet midis dy vendeve u rritën në mënyrë të vazhdueshme.

Kina gjithashtu ishte aktive, duke u përqendruar në përpjekjet e saj kibernetike në mbledhjen e informacioneve të zbulimit.

Microsoft tha se një pjesë e madhe e përpjekjeve të Pekinit, përmes një aktori kërcënues të quajtur Chromium, u përqendruan në mbledhjen e informacioneve sociale, ekonomike dhe politike në Indi, Malajzi, Mongoli, Pakistan dhe Tajlandë.

Një tjetër aktor kërcënues kinez, i njohur me emrin Nikel, i përqendroi përpjekjet e tij në ministritë e jashtme të vendeve të Amerikës Qendrore dhe Jugore.

Raporti tha gjithashtu se Koreja e Jugut, Turqia dhe Vietnami ishin gjithnjë e më aktive në hapësirën kibernetike, megjithëse vëllimi i sulmeve të kryera nga ato vende ishte shumë i vogël në krahasim me ato të Rusisë, Koresë së Veriut, Iranit dhe Kinës.

Zyrtarët e lartë amerikanë kanë ndarë shqetësimet e tyre në lidhje me rrezikun në rritje nga sulmet kibernetike, veçanërisht nga vendet armike, në javët e fundit. Shumë prej tyre kanë shprehur mbështetje për miratimin e një legjislacioni që do të kërkonte nga kompanitë private që të njoftonin qeverinë amerikane për rastet e sulmeve kibernetike ndaj sistemeve të tyre.

“UnĂ« mendoj se kemi arritur nĂ« njĂ« pikĂ«, ku harku e krimeve kibernetike dhe kĂ«rcĂ«nimet kibernetike janĂ« bĂ«rĂ« vĂ«rtetĂ« çështje urgjente”, tha Sekretari i SigurisĂ«, Alejandro Mayorkas nĂ« njĂ« konferencĂ« virtuale mbi sigurinĂ« kibernetike nĂ« fillim tĂ« kĂ«saj jave. “Ne jemi optimistĂ« se legjislacioni do tĂ« miratohet”, shtoi ai.

Duke folur nĂ« tĂ« njĂ«jtĂ«n konferencĂ« tĂ« enjten, Drejtorja e AgjencisĂ« amerikane tĂ« SigurisĂ« Kibernetike dhe InfrastrukturĂ«s, Jen Easterly tha se ndĂ«rsa shumĂ« nga kĂ«rcĂ«nimet nuk janĂ« tĂ« reja, ato mbeten shqetĂ«suese, duke pasur parasysh “sa tĂ« pambrojtura janĂ« disa nga sektorĂ«t tanĂ« tĂ« infrastrukturĂ«s kritike”.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *