Migracioni i paqëndrueshëm/ Zelanda e Re shtrëngon rregullat e vizave për ata që kërkojnë punë

migracioni i paqendrueshem zelanda e re shtrengon rregullat e vizave per ata qe kerkojne pune
migracioni i paqendrueshem zelanda e re shtrengon rregullat e vizave per ata qe kerkojne pune

Zelanda e Re njoftoi se ka forcuar rregullat e saj të vizave, duke futur kriteret e gjuhës dhe aftësive dhe duke shkurtuar gjatësinë e lejeve të punës në përgjigje të “migrimit neto të paqëndrueshëm”. Ndryshimet në skemën e vizave të punëdhënësit të akredituar (AEWV) kanë hyrë në fuqi të menjëhershme dhe do të nënkuptojnë se Zelanda e Re po “po teston më mirë tregun lokal të punës dhe po redukton rreziqet e lënies së vendit pa punë”, tha Ministri i Emigracionit të vendit, Erica Stanford.

Në vitin 2023, 173,000 qytetarë jo të Zelandës së Re migruan në vend, thuhet në deklaratë. Ndërsa ka ende mungesa të aftësive në fusha të tilla si arsimi, tha Stanford, “në të njëjtën kohë, ne duhet të sigurojmë që Zelanda e Re të vihet në krye të linjës për punë ku nuk ka mungesë aftësish”.

Ndryshimet në skemën AEWV përfshijnë futjen e një standardi minimal të gjuhës angleze, një kërkesë të re për aftësi minimale në formën e përvojës ose kualifikimeve të punës dhe shkurtimin e qëndrimit maksimal të vazhdueshëm në një AEWV në tre vjet.

Punëdhënësit do të duhet të sigurohen që migrantët i plotësojnë këto kërkesa përpara se t’i punësojnë ata dhe do t’u kërkohet të deklarojnë se asnjë “zelandez i ri i përshtatshëm dhe i disponueshëm” nuk ka aplikuar për një punë përpara se t’i ofrohet një migranti. Ata gjithashtu duhet të shpallin postimet e punës për të paktën 21 ditë dhe të deklarojnë “pse asnjë nga Zelanda e Re që aplikoi nuk u punësua”, sipas Ministrisë së Biznesit, Inovacionit dhe Punësimit të Zelandës së Re.

Disa role në sektorët e transportit dhe të kujdesit do të përjashtohen nga këto kërkesa, thuhet në faqen e internetit të Ministrisë së Biznesit, Inovacionit dhe Punësimit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts