Mijëra hungarezë dalin në shesh kundër Orban, kundërshtohen ligji që prek bizneset e vogla

mijera hungareze dalin ne shesh kunder orban kundershtohen ligji qe prek bizneset e vogla
mijera hungareze dalin ne shesh kunder orban kundershtohen ligji qe prek bizneset e vogla

Mijëra njerëz protestuan në Budapest të shtunën për të pestën ditë kundër qeverisë së Viktor Orban, teksa zemërimi thellohet mbi ndryshimet tatimore që kritikët thonë se do të dëmtojnë bizneset e vogla, shkruan The Guardian.

Hungarezët kanë dalë në rrugë që kur parlamenti miratoi një ndryshim ligji të martën që do të prekë qindra mijëra pronarë biznesesh të vogla.

Protestat janë të parat që kur Orbán, fitoi një mandat të katërt radhazi me një shumicë dërrmuese në prill.

Disa mijëra njerëz marshuan nëpër qendër të Budapestit të shtunën duke brohoritur “Orbán humbi”.

“Është çmenduri ajo që ata [qeveria] kanë bërë,” tha një protestuese, avokatja 37-vjeçare Ilona Pusztai. “Kjo nuk do të sjellë më shumë të ardhura për buxhetin.”

Një tjetër protestues, Zoltan Gemesi, një mësues 68-vjeçar, tha: “Qeveria aktualisht po planifikon masa të tilla shtrënguese [por] njerëzit nuk mund t’i tolerojnë më ato.”

Duke iu drejtuar tubimit, Peter Marki-Zay, i cili drejtoi një opozitë të bashkuar, por humbi kundër Orbanit në prill, tha se premtimet e fushatës së kryeministrit nacionalist ishin “provuar se ishin gënjeshtra”.

Në fjalimin e tij të rregullt në radio të premten, Orbán mbrojti ndryshimin e ligjit të taksave si “të mirë dhe të nevojshëm”.

Pavarësisht kufijve të çmimeve për gjërat thelbësore, vendi i Evropës Qendrore përballet me inflacion në rritje dhe një rënie të monedhës vendase mes bisedimeve me Brukselin mbi financimin e frenuar të Bashkimit Evropian.

Hungaria, e cila varet kryesisht nga nafta dhe gazi rus, shpalli një “gjendje rreziku” të mërkurën për krizën energjetike të shkaktuar nga lufta në Ukrainë.

Ndër masat për të trajtuar problemin, njerëzit që konsumojnë më shumë se sasia mesatare e energjisë do të duhet të paguajnë për të me çmimin e tregut dhe jo me normën e subvencionuar të shtetit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts