Mijëra kilometra për “Kupën e Botës”, arrestohet spanjolli në Iran. “Plasin” protestat në Madrid

18:24 18/12/2022

Të afërmit dhe miqtë e një spanjolli të arrestuar në Iran në rrugën e tij për në Katar për Kupën e Botës u mblodhën sot jashtë ambasadës iraniane në

Relatives and friends of Spanish football fan Santiago Sanchez, arrested in Iran on his way to the World Cup, demanded his release during a rally outside Tehran’s embassy in Madrid today:https://t.co/WYMb4jlzQR

— L’Orient Today (@lorienttoday) December 18, 2022

“>Dhjetëra njerëz morën pjesë në këtë demonstratë “të heshtur” të mbështetjes për Santiago Sanchez duke mbajtur një pankartë ku shkruhej: “Familja kërkon lirimin e tij“.

“Dëshira ime për Krishtlindje, sigurisht, është që djali im të kthehet, dua djalin tim,” tha nëna e Santiago Sanchez, Celia Cojador.

“Ne kërkojmë nga autoritetet iraniane të kuptojnë se ai nuk është një aktivist politik,” i tha AFP një nga miqtë e tij, Jose Felix. Tifoz i futbollit, 40-vjeçari Santiago Sánchez Cogedor nisi një udhëtim mjaft ambicioz dhe në të njëjtën kohë të guximshëm në fillim të janarit të kaluar. Ai u nis për të ecur nga Madridi në Katar për të marrë pjesë në hapjen e Kupës së Botës më 20 nëntor 2022. Ai do të përshkonte një distancë prej mijëra kilometrash duke kaluar nëpër të paktën 10 vende, përfshirë Greqinë.

Megjithatë, familja e tij nuk ka marrë asnjë lajm prej tij që nga fillimi i tetorit.

Irani po përballet me një lëvizje proteste pas vdekjes së të resë Mahsha Amini, një gruaje iraniane-kurde, ndërsa u arrestua nga policia e moralit për mosmbajtjen e duhur të hixhabit.

Që atëherë, qindra njerëz janë vrarë dhe mijëra, përfshirë rreth 40 shtetas të huaj, janë arrestuar. Në lidhje me trazirat u varën edhe dy 23-vjeçarë./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts