Mijëra njerëz kanë dalë në…

Mijëra njerëz kanë dalë në rrugë në qytetet  Braziliane për të protestuar kundër presidentit të vendit Jair Bolsonaro.

Protestat u organizuan nga partitë opozitare dhe sindikatat dhe bien saktësisht një vit para zgjedhjeve të vendit.

Bolsonaro aktualisht po mbetet prapa në sondazhet e opinionit.

Shumë brazilianë janë të mërzitur nga trajtimi i presidentit ndaj pandemisë – më shumë se 600,000 njerëz kanë vdekur.

Demonstratat u zhvilluan në më shumë se 160 rajone dhe qytete të Shtunën.

Pamjet tregojnë protestuesit që mbajnë shenja, duke bërë thirrje për largimin e zotit Bolsonaro.

“Ky president që është atje përfaqëson gjithçka që është e prapambetur në botë – ka uri, varfëri, korrupsion dhe ne jemi këtu për të mbrojtur demokracinë,” tha protestuesi Valdo Oliveira për agjencinë e lajmeve AFP.

Janë bërë më shumë se 100 kërkesa të paraqitura në Dhomën e Deputetëve për të fajësuar zotin Bolsonaro. Sidoqoftë, udhëheqësi i saj nuk ka pranuar t’i ndjekë ato.

Gjykata Supreme e Brazilit miratoi kohët e fundit disa hetime ndaj zotit Bolsonaro.

Protestat e së shtunës vijnë pas një numri tubimesh në mbështetje të zotit Bolsonaro muajin e kaluar. Ato u panë si një përpjekje për të demonstruar se ai ende mund të tërheqë turma të mëdha përkrahësish pasi sondazhet e fundit e bënë atë të nisej nga rivali i tij i majtë Luiz Inacio Lula da Silva me nëntë pikë përqindje.

Zgjedhjet nuk do të mbahen deri në tetorin e ardhshëm, por vlerësimet e miratimit të zotit Bolsonaro kanë rënë në nivelin më të ulët të të gjitha kohërave.

Një sondazh nga Instituti Atlas sugjeroi që 61% e brazilianëve e përshkruan performancën e qeverisë së tij si të keqe ose shumë të keqe, nga 23% kur ai mori detyrën për herë të parë në janar 2019.//BBC

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.