Mijëra njerëz marshojnë në qytetet e mëdha të Kolumbisë kundër reformave të presidentit të majtë

mijera njerez marshojne ne qytetet e medha te kolumbise kunder reformave te presidentit te majte
mijera njerez marshojne ne qytetet e medha te kolumbise kunder reformave te presidentit te majte

Mijëra njerëz marshuan nëpër qytetet më të mëdha të Kolumbisë të mërkurën për të protestuar ndaj reformave politike, ekonomike dhe sociale të mbështetura nga Presidenti Gustavo Petro, si dhe për të kërkuar veprim kundër përkeqësimit të sigurisë.

Majtisti Petro u zgjodh në vitin 2022 me premtime ambicioze për të luftuar varfërinë dhe pabarazinë dhe për t’i dhënë fund konfliktit të brendshëm gjashtë dekadash të Kolumbisë, i cili ka vrarë të paktën 450,000.

Propozimet më të mëdha të qeverisë – reformat që synojnë shëndetin, pensionet, sistemin e punës dhe arsimin – janë përballur me kundërshtime të forta në Kongres dhe nga opozita.

Demonstruesit në kryeqytetin Bogota brohoritën “jo më Petro!” dhe “Petro, jashtë!” ndërsa marshonin me flamuj dhe pankarta të zbukuruara me slogane që kritikonin presidentin. Petro ka mbrojtur reformat, duke argumentuar se ato do të përfitojnë më të varfrit e vendit.

Ndërsa propozimet për reforma kanë shkuar për miratim përmes Kongresit, Petro i mungon shumica mes ligjvënësve pas shpërbërjes së një koalicioni të dobët prillin e kaluar.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts