Mijëra protestues në Sudan kundër grushtit të shtetit

Mijëra protestues sudanezë marshuan të hënën kundër grushtit të shtetit ushtarak të tetorit, i cili ka çuar në shumë arrestime, pasi autoritetet liruan disa nga të arrestuarit, thanë dëshmitarët dhe avokatët.

Protestat e rregullta që bëjnë thirrje për sundim civil kanë ndodhur në të gjithë vendin e varfër të Afrikës verilindore, pavarësisht një goditjeje vdekjeprurëse që nga marrja e pushtetit të udhëhequr nga shefi i ushtrisë Abdel Fattah al-Burhan.

Grushti i shtetit, i fundit i Sudanit, shkaktoi dënim të gjerë ndërkombëtar dhe shkurtime të ndihmës.

Sipas mjekëve, të paktën 82 persona janë vrarë, shumë prej tyre janë vrarë me armë zjarri dhe qindra janë plagosur nga forcat e sigurisë. Fataliteti i fundit erdhi të dielën.

“Numri i personave të arrestuar ka tejkaluar 200,” sipas një deklarate të një grupi avokatësh kundër grushtit të shtetit, i cili konfirmoi se disa ishin urdhëruar të liroheshin.

Figura të shumta politike dhe aktivistë pro-demokracisë janë midis atyre që janë arrestuar.

Avokati pro-demokracisë Enaam Attik tha se autoritetet kanë urdhëruar që më shumë se 40 persona të arrestuar në shtypjen e protestave kundër grushtit të shtetit të lirohen.

Gjatë demonstratave të së hënës, protestuesit i bënë thirrje ushtrisë “të ktheheshin në kazermat” në qytetin Wad Madani, në jug të Khartoum, thanë dëshmitarët.

Në shtetin lindor të Gedaref, ata brohorisnin, “Civilja është zgjedhja e popullit”, sipas dëshmitares Amal Husein.

Demonstruesit gjithashtu marshuan për të tubuar jashtë një ndërtese qeveritare në qytetin Port Sudan të Detit të Kuq, por forcat e sigurisë bllokuan rrugën e tyre me gaz lotsjellës, sipas dëshmitarëve.

Në shtetin kufitar lindor të Kassala, protestuesit e rinj brohoritën, “Jo, jo sundimit ushtarak” ndërsa u drejtuan drejt një baze ushtarake në qytet, tha dëshmitari Hussein Idris.

Forcat e sigurisë në kryeqytetin Khartoum hodhën gaz lotsjellës ndaj qindra protestuesve që u përpoqën të mblidheshin jashtë pallatit presidencial, ku është vendosur Këshilli Sovran në pushtet përgjatë lumit Nil, tha një korrespondent i AFP.

Demonstratat e fundit erdhën një ditë pasi eksperti i Kombeve të Bashkuara për të drejtat e njeriut Adama Dieng mbërriti në vizitën e tij të parë zyrtare në Sudan.

Dieng ka planifikuar të takohet me zyrtarë të lartë të qeverisë sudaneze, diplomatë, mbrojtës të të drejtave dhe të tjerë.

Marrja e pushtetit ushtarak prishi një tranzicion drejt sundimit të plotë civil të negociuar midis udhëheqësve ushtarakë dhe civilë pas rrëzimit të presidentit Omar al-Bashir në vitin 2019.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com