Milano – e parë nga sedilja e një shoferi taksie! Një metropol i shndërruar në qytet “zombie”, plot prostitucion, drogë dhe dhunë (FOTO)

milano e pare nga sedilja e nje shoferi taksie nje metropol i shnderruar ne qytet zombie plot prostitucion droge dhe dhune foto

Në epokën virtuale, sedilja pranë shoferit të një taksie nate është një nga vendet e fundit për të dëgjuar frymën e një qyteti të madh dhe të tregojmë Milanon ashtu siç është, jo ashtu siç duhet, apo siç do të donim të ishte. Marrëveshja me Corradon (emër i shpikur): “Nuk dua të mërzit asnjë koleg apo polic” – është të fillojë në muzg dhe të fiket në agim.

Nëse ndonjë pasagjer kërkon shpjegime, Corrado do të përgjigjet se pranë tij, pas maskës, është një mik i tij, kolegu i ardhshëm, i cili po praktikon.

Corrado tha: “Bëhuni gati. Kur nisa, tridhjetë e gjashtë vjet më parë, milanezët thërrisnin një taksi natën dhe dilnin me dy qëllime: të argëtoheshin dhe të bënin dashuri. Tani shumica duan të pinë dhe të marrin drogë”.

22:00 – Rrethi Isola

“Këto janë dy kurva” më fryn në vesh taksisti, ndërsa marrim dy vajza. “Nga e di ti?” “Të huaja, pamje të bukur, veshje të bukura. Buzë seksi”. Ato duhet të shkojnë në një restorant të famshëm në via Piero della Francesca, ku kanë një takim. Njëra është greke, tjetra spanjolle nga Majorka. Sapo zbresin, Corrado shpjegon: “Prostitucioni në rrugë pothuajse është zhdukur. Ne i dimë pothuajse të gjitha të fundit: si Manuela, një e mbijetuar, e cila pret klientët pas Porta Nuova. Të tjerët i marrin në shtëpi ose shkojnë në hotele: rreth orës 2 të mëngjesit do të shohësh sa telefonata do të vijnë nga hotelet luksoze. Janë ato që kthehen, ose shkojnë te një klient tjetër”. A është më mirë tani? “Jo. Ishte më mirë më parë. Sa më shumë njerëz të ketë në rrugë, aq më i sigurt je. Prostitutat ishin qenie njerëzore. Sentimentale. Shumë ishin mikesha të shoferëve të taksive. Disa prej nesh kanë humbur kokën dhe familjet tona, për një vajzë të ngarkuar nga nata. Unë isha një mik i Camillas: një institucion. Puliane. Çdo mbrëmje, shikoni nëpërmjet Ripamonti. I solla një trëndafil dhe ajo më dha një buzëqeshje të mrekullueshme. Por tani Camilla i ka kaluar të shtatëdhjetat, ndoshta ka vdekur. Këto janë robotë. Nëse i pret me një buqetë me trëndafila, ato të shikojnë si budalla.”

00:00, Mesnata – Bicocca

Në dy orët e para ne punojmë midis Porta Nuova dhe Navigli. “Dikur, për ne kjo ishte periudha më e kontestuar e mbrëmjes”, shpjegon Corrado . Restorante, kinema, teatro, sallat e vallëzimit: disko për të rinjtë, të qeta për të rriturit. Tani kinematë janë pothuajse të gjitha të mbyllura. Vetëm të moshuarit shkojnë në teatër: Carcano është shpesh plot, por herën e fundit mora dy prindër me vajzën e tyre, dhe ajo gërhitej gjatë gjithë kohës; teatrot për të rinj janë si për ne një koncert apo një landau, gjëra nga kohët e tjera. Dhe në disko nuk shkon për të kërcyer, por për t’u hedhur përpjetë. Për shembull, shikoni këta të tre që na presin”. Ata janë një djalë dhe dy vajza, shkojnë në një festë, në Bicoça. Një lagje e rilindur: pas mbylljes së fabrikave, thotë Corrado, ishte kthyer në një konvikt për vagabondët, madje të rrezikshëm; tani ka universitet, art, dizajn, dhe drogë. “E patë pamjen e tij të qelqtë? Tashmë ishte bërë. Nuk e keni idenë se sa njerëz përdorin drogë”. Por si e njeh Corrado? “Shikoni, mënyra më e mirë për të qenë një shofer taksie gjatë natës pa rrezikuar është të bisedoni me klientët dhe t’i bëni ata të besojnë se jeni si ata. Me një të droguar, unë flas për drogën. Kam parë heroinë, kokainë, droga sintetike. Më të fundit nuk janë pilula, ato janë të tymosura”. Biseda shënohet nga bip-et e thirrjeve.

18852672 Kvyc U3360132107680zyg 593x443@corriere Web Sezioni
18852672 Kvyc U3360132107680zyg 593×443@corriere Web Sezioni

Ora 1:30 – Rogoredo

Corrado më tregon ata që mbërrijnë dhe ata që largohen. “Djemtë me fytyrë zombie nuk e kanë arritur ende. Ata që janë hiperaktivë ose në ekstazë janë thjesht ‘high’”. Gazetari i Sky duhet të shkojë në shtëpi, në qendër të qytetit. Corrado shpjegon se VIP-at në taksi nuk hipin më. “Unë jam tifoz i Milanit dhe kam pasur nderin të sjell Gullit, Rijkaard, Panuçi. Më i miri është Franco Baresi. Në jetën private është si në fushë: njeri serioz”. Fatkeqësisht, Corrado nuk e realizoi kurrë ëndrrën e tij: “Të kisha Gianni Rivera në taksinë time. Gjyshi ishte shofer taksie, babai im gjithashtu. Unë kam dy vëllezër, të dy taksistë. Ne jemi të gjithë tifozë të Milanit. Si djalë kam jetuar në San Donato dhe e kam parë gjithmonë Riverën duke ngrënë biftek alla Ruota, me Romeo Benettin ose me Carletto Schnellinger. Mora patentën time me shpresën se një ditë do ta çoja nëpër Milano. Nuk kam pasur kurrë sukses”. Sot futbollistët nuk marrin taksi, të gjithë kanë shofer. “Por unë shpesh marr Roberto Veçhionin. Ai është i abonuar, e çoj në Mecenate për të regjistruar transmetimin e Gramellinit. Kam shoqëruar edhe Renato Pozzetton. Por më të bukurat janë Loredana Bertè dhe Asia Argento, dy të çmendura të vërteta. Pasi në Linate morra Fabrizio Coronan; Belén ishte gjithashtu atje, por ata po grindeshin, kështu që ajo mori një taksi tjetër… Zakonisht artistët janë të sjellshëm, tepër të sjellshëm. Përveç një aktori komunist, të cilin të gjithë e njohim sepse ka gjithmonë një kartëmonedhë 500 euro dhe meqë askush nga ne nuk ka t’i kthej kurus, ai përpiqet të largohet pa paguar…”. Po politikanët? “Edhe ata kanë shofer. Një herë mora Ignazio La Russa dhe Daniela Santanchè. Më pëlqejnë, sepse mendoj si ata”.

Në një kohë taksistët ishin pothuajse të gjithë të majtë, thotë Corrado. “Ne ndryshuam me vitet ’90. Këtu në Milano ne mbështetëm Lega Nord; në Romë zgjodhën Aleancën Kombëtare. Pastaj Bossi dhe Fini bënë atë që bënë. Salvini u ul në tavolinë me Draghin dhe ai na tradhtoi. Sala nuk kujdeset për ne: pse nuk na lë të kalojmë përmes Brolettos? Pse e reduktoi Buenos Aires në një korsi? Tani jemi pothuajse të gjithë me Melonin”. Taksistët gjithashtu godasin marrëveshjen me Uber. “Ne nuk duam të zhvatemi nga një shumëkombëshe, e cila na kërkon përqindjen e të ardhurave. Ne kemi aplikacionet tona; ne i përdorim ato, apo jo? Në Amerikë, shoferët e taksive janë emigrantë të dëshpëruar që punojnë për të tjerët. Paguam licencën, kam paguar nëntëdhjetë milionë lira në 1986: është likuidimi ynë. Tani sipas llogaritjeve të mia vlen 140 mijë euro. Tashmë jemi të vegjël; ne nuk mund të shtypemi”. Por Uber është atje në të gjithë botën. “Po, por ne kemi një normë fikse, e tyre u varet nga trafiku dhe kërkesa. Ka njerëz që kanë paguar treqind euro udhëtime nga Malpensa…”.

18852700 Kvyc U33601321076809fg 593x443@corriere Web Sezioni
18852700 Kvyc U33601321076809fg 593×443@corriere Web Sezioni

Ora 2:30 – Navigli

Në zonat e jetës së natës ka mungesë taksish, njerëz që tundin dorën në rrugë, por Corrado është i papërkulur: “Natën nuk mund të marrësh njerës dosido, rastësisht. Duhet të dini se kë merrni. Me telefonata keni një numër celular, shpesh e dimë edhe destinacionin. Aty kemi edhe emrin, edhe nëse shumë e japin emrin e një gruaje, duke menduar se do ta kenë makinën më shpejt”.

Në fakt, të dy Alexandra dhe Henriette doli të ishin dy burra. Tani në Porta Genova sapo kemi ngarkuar një çift që duhet të shkojnë në shtëpi. Ata nuk do të flasin me njëri-tjetrin gjatë gjithë rrugës. Ajo është shumë e mërzitur sepse taksimetri tashmë tregon dhjetë euro, Corrado i shpjegon me dashamirësi se ka një natë; por nuk e bind atë.

Unë kundërshtoj që ne klientëve – jo në Milano – na ndodh të mashtrohemi vërtet. I tregoj Corrados dy herët e fundit që mora një taksi në Palermo. Herën e parë që u largova nga Punta Raisi me një makinë që tashmë kishte 30 euro, kolegu i tij nuk e kishte rivendosur taksimetrin e udhëtimit të mëparshëm. Herën e dytë që njehsori u mbulua nga një ndenjëse e shtrirë dhe taksisti kërkoi 29 euro për një udhëtim urban prej disa minutash… “Nuk jam thirrur kurrë në Via Messina 53 në jetën time”, ma pret shkurt Corrado, me krenari.  Via Messina 53 është selia historike e makinave publike në Milano (tani e zhvendosur në via Sile), ku ndodhin edhe protestat.

Ora 3:30 – Korneteria

Ndalojmë në mes të natës në një restorant të hapur 24 orë. “Është një vend i sigurt: i përket një kalabrezi. Asgjë nuk ndodh në baret kalabreze. Problemi është se gjithçka po kalon në duart e kinezëve”. Sigurinë, thotë Corrado, taksistët e bëjnë vetë. “Kamera, si ato brenda makinës, ashtu edhe ato në rrugë, janë pak të dobishme. Hajdutëve nuk u intereson. Pashë xhamat që thyenin, vidhnin dhe iknin nën sytë e kamerave. Por kur provojnë me ne, ne japim alarmin duke shtypur një buton, njësia e kontrollit paralajmëron makinat aty pranë dhe kolegët vijnë për të na mbështetur. Ne bëjmë drejtësi për veten tonë dhe kaq. Nuk mund të mbështetemi te policia, ata janë në rrugë, por nuk janë këtu për ne. Brigada, edhe më keq! Pa patrullë gjithë natën? Pak kohë më parë isha dëshmitar i një goditjeje me thikë në Piazzale Lagosta. Më bënë të prisja dy orë, më bënë shumë pyetje dhe nuk morën njeri. Por unë nuk kam frikë. Nëse keni frikë, mos u bëni shofer taksie natën në Milano. Ata tentuan të më grabisin vetëm një herë, unë reagova dhe ai iku”.

Ka lagje më të sigurta se dikur. “Është e vërtetë, nuk i sheh më njerëzit duke u shpuar. Gjithçka është shumë më mirë e organizuar”. Gjatë natës Corrado më tregon bankën e të akuzuarve, sheshin e stacionit qendror, kopshtet e Porta Garibaldit me emrin Anna Politkovskaja. “Dyqani funksionon kështu. Klienti thërret, shtytësi dërgon një djalë që ia kalon dozën njërit prej këtyre këtu, i cili ia dorëzon marrësit. Pra janë tre prej tyre. Nuk është e lehtë t’i kapësh; dhe nëse një polic ka sukses, ata i lirojnë të nesërmen”. Nën rrugicat që bëhen gati për natën, dy të pastrehë kanë pajisur krevat me dyshekë dhe gjithçka në mes të trotuarit. Një “kalorës”, i cili i ngjan çuditërisht çiklistit me gërsheta rasta gati sa nuk përplaset me ne duke hyrë në drejtim të gabuar. “Por sipas jush – buzëqesh taksisti – në katër të mëngjesit ata sjellin pica me proshutë dhe kërpudha në shtëpitë e njerëzve?”

Telefonatat nga diskoteka fillojnë të mbërrijnë, por Corrado i refuzon. “Nuk jam i çmendur. Në rastin më të mirë të hipin në makinë, në rastin më të keq të nxjerrin thikën dhe nuk të paguajnë”.

18852664 Kvyc U3360132107680hog 593x443@corriere Web Sezioni
18852664 Kvyc U3360132107680hog 593×443@corriere Web Sezioni

Ora 5:00 – Disko

Kthehemi në Rogoredo për të marrë një vajzë nga Lindja, me humor të keq. Corrado shpjegon se po kthehet nga shtëpia e një klienti. Pastaj thërret një djalë: kërkon një “bangla”, duhet të blejë dhjetë birra dhe t’ua çojë shokëve, kështu që ju ktheheni në të njëjtën adresë. Në fund të natës, Corrado ka mbledhur 332 euro.Vetëm dy udhëtime janë paguar me para në dorë, dy të tjera me kupona të kompanisë, të tjerët me kartë. “Arrij të mbledh tetë mijë euro në muaj, por duke punuar shtatë ditë në javë. Mes shpenzimeve dhe taksave më ka mbetur më pak se gjysma, vetëm radiotaksia më kushton 2400 euro ne vit. Dhe unë kam tre fëmijë”.

Në fund të natës është ftohtë dhe e moshuara e ulur në Piazza Bonomelli duket se ka shumë ftohtë.

Corrado lëviz, e bën të ngjitet, e çon në konviktin në Viale Ortles. Unë insistoj që të pranojë një nga telefonatat hyrëse nga klubet. Ne përfundojmë në Plastic në via Gargano. “Një herë solla Edëige Fenech këtu, një tjetër Carrà. Ishte një vend i bukur. Telefonata është nga një çift, jo shumë i ri. Ata gjithashtu nuk do të shkëmbejnë asnjë fjalë gjatë gjithë udhëtimit. Ata nuk vjellin dhe nuk drejtojnë thikën, megjithatë, pas mbërritjes ajo kërkon një zbritje. Taksimetri shënon 23 eur. “A e bëjmë njëzet?”. Corrado, i pa shqetësuar hiç: “Zbritje s’ka, ka vdekur”.

Më pas ai shpjegon: “Ua jap zbritjen vajzave, jo atyre që mund të paguajnë. Ato na trajtojnë gjithmonë më keq. A ju kujtohet Luca, kolegu ynë që u vra me shkelma në Vigentino sepse aksidentalisht shtypi një qen dhe ndaloi për ta ndihmuar? Dikur ishim institucion: restoranti na ftonte, se ndoshta atëherë kishim folur mirë për të; për çdo shfaqje që prodhonte, David Zard bëri një provë fustani vetëm për një audiencë shoferësh taksie. Tani na konsiderojnë skllevër. Ditën tjetër ndalova të pija një kafe dhe të shkoja në tualet, dhe një djalë më tha fjalë të këqija: donte një taksi dhe e donte menjëherë. Muajin e kaluar një zezak që nuk donte të paguante për natën më goditi. Kam lajmëruar policinë, ai ka ikur dhe më kanë kërkuar dokumentet. Jeta sociale është në rënie, e dini?”.

Ata e quajnë atë degradim të marrëdhënieve njerëzore. “Ashtu është. Me pandeminë, shumë dyqane janë mbyllur. Ata blejnë në Amazon, flasin me njëri-tjetrin në rrjetet sociale. Dhe vështirë se bëjnë më dashuri, nëse jo, siç e keni parë, për një tarifë. Më beso: një herë e një kohë në Milano bëhej shumë dashuri, por shumë më tepër. Sigurisht, mund të ndodhë ende që një grua e vetme, pas një udhëtimi të shtrenjtë, të ofrojë të paguajë në natyrë. Por më duket degraduese. Një herë e një kohë ndodhte që një taksist dhe një pasagjer të bënin dashuri për kënaqësinë që e bënin. Tani, jo më”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts