“Miliarda dollarë do të jepen për energjinë e pastër”/ Biden prezanton planin ambicioz për të luftuar ndryshimet klimatike

Administrata Biden ka shpallur një faturë të madhe shpenzimesh në atë që konsiderohet si “përpjekja më të madhe për të luftuar ndryshimet klimatike në historinë amerikane”, me qindra miliarda dollarë që do të derdhen për të mbështetur energjinë e pastër, automjetet elektrike dhe mbrojtjen e re kundër motit ekstrem.

Pas negociatave me Joe Manchin dhe Krysten Sinema, dy senatorë demokratë të qendrës që kanë kundërshtuar një pjesë të madhe të projektligjit origjinal Build Back Better, Shtëpia e Bardhë tha se ishte e bindur se një version i reduktuar i legjislacionit do të jetë në gjendje të kalojë të dy dhomat e Kongresit.

Ky kuadër i propozuar përfshin 555 miliardë dollarë në stimuj, investime dhe kredi tatimore që synojnë të forcojnë përdorimin e energjisë së rinovueshme si dielli dhe era, si dhe një ulje tatimore që do të japë deri në 12,500 dollarë për njerëzit që blejnë një makinë elektrike. Projektligji do të ndihmojë në vendosjen e autobusëve dhe kamionëve të rinj elektrikë, në ndërtimin e qëndrueshmërisë së komunitetit ndaj zjarreve dhe përmbytjeve katastrofike dhe punësimin e 300,000 njerëzve.

Në përgjithësi, Shtëpia e Bardhë tha se legjislacioni do të zvogëlojë emetimet e ngrohjes së planetit me 1 miliard ton deri në vitin 2030 dhe do ta sjellë SHBA-në dukshëm më afër qëllimit të saj për të ulur ndotjen e karbonit në gjysmën e kësaj dekade.

(BalkanWeb)

 

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.