Miliarda dollarë ndihma të bllokuara në Senat, zbulohet ‘plani B’ i Ukrainës për të siguruar fonde për luftën

Ukraina po shqyrton një plan emergjence për të siguruar para nga Fondi Monetar Ndërkombëtar nëse një paketë ndihme prej 60 miliardë dollarësh, e bllokuar aktualisht në Senatin amerikan, mbetet e bllokuar, raportoi Bloomberg.

Sipas gazetës, zyrtarët ukrainas do të parashtrojnë planin rezervë gjatë një vizite të një delegacioni të FMN-së në Kiev javën e ardhshme pasi vendi përballet me një boshllëk buxhetor “jashtëzakonisht të lartë” .

Masat që po shqyrtohen, të cilat thuhet se do të përfshijnë rritjen e taksave, shkurtimet e shpenzimeve dhe rritjen e shitjeve të bonove të brendshme, janë të nevojshme për të bindur institucionin financiar me bazë në Uashington se Ukraina do të jetë në gjendje të paguajë kredinë e FMN-së nëse aleatët e saj perëndimorë nuk arrijnë të ofrojnë ndihmë.

FMN miratoi kredinë katërvjeçare për të ndihmuar Ukrainën të mbulojë mungesën e buxhetit të saj vitin e kaluar. Kievi është planifikuar të marrë 5.3 miliardë dollarë nga programi këtë vit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts