Miliarderë dhe eksplorues, kush janë pasagjerët e nëndetëses së zhdukur që paguan biletën 250 mijë USD për të eksploruar rrënojat e Titanikut. Ja vendi ku po zhvillohen kërkimet

Miliarderë dhe aventurierë të zjarrtë, eksplorues të pasionuar të Titanikut. Ky është profili i 5 pasagjerëve brenda batiskafit që u zhduk në ujërat e Oqeanit Atlantik në gjurmët e anijes së mbytur në një thellësi prej 3800 metrash në vitin 1912.

Konfirmimi i parë vjen për emrin e miliarderit britanik Hamish Harding, i njohur në mbarë botën për bëmat e tij: vitin e kaluar ai fluturoi në hapësirë ​​në bordin e fluturimit të pestë komercial të Blue Origin, kompanisë hapësinore të Jeff Bezos. Njerku i tij Brian Szasz konfirmoi praninë e tij në batiskaf në një postim në Facebook.

Mbetet ende shumë sekret për identitetin e pasagjerëve të zhdukur, por flitet edhe për pilotin francez 76-vjeçar Paul-Henry Nargeolet, ndoshta një nga ekspertët kryesorë në botë të Titanikut.

Ish-anëtar i marinës franceze për 25 vjet, Nargeolet ishte ai që drejtoi Nautilus, një nëndetëse e vogël e cila në vitin 1987, pas zbulimeve të para, konfirmoi praninë e anijes dhe lejoi, pas 34 zhytjesh të ndryshme, të rikuperonte mbi 1800 objekte.

065509397 D061e05e 3c73 44d6 9e6a 47816a1cd909
065509397 D061e05e 3c73 44d6 9e6a 47816a1cd909

Ndër eksploruesit e tjerë të zhdukur edhe Stockton Rush, numri një i OceanGate Expeditions, kompania që zotëron nëndetësen. Që nga viti 2010 fillimi i ëndrrës së tij: ai donte të shkonte në hapësirë, por nuk mundi për shkak të problemeve me shikimin, ai zgjodhi të hapte dyert e turizmit në det të thellë për të lejuar njerëzit e pasur të jenë “një nga të paktët që shohin Titanikun me sytë e tyre”.

Një udhëtim prej 8 ditësh e 7 netësh, që pakkush mund ta përballonte: ekskursioni në humnerë ka në fakt një çmim prej 250 mijë dollarësh për pasagjer.

Midis të zhdukurve është një biznesmen pakistanez dhe djali i tij: sipas Sky News ata ishin në bordin e batiskafit në thellësi të Oqeanit Atlantik në gjurmët e rrënojave të Titanikut. Ata janë Shahzada Dawood dhe djali i saj Suleman, sipas një deklarate të lëshuar nga familja.

Fjalët e rojës bregdetare të Bostonit
“Ne nuk mund të konfirmojmë identitetin e pasagjerëve. Përpjekjet tona janë të përqendruara të gjitha në kërkimet dhe identifikimin e mjetit”, thotë Roja Bregdetare e Bostonit, e cila gjithashtu mbështetet në të dhënat për kërkimet dhe në mjetet e vëna në dispozicion nga Marina Kanadeze. “Ne po bëjmë gjithçka që është e mundur”, thotë admirali John Mauger, duke shpjeguar se kërkimet po bëhen në një zonë të largët dhe kjo i bën ato më komplekse. Megjithatë, kërkimet e dëshpëruara vazhdojnë me vetëdijen se është një garë me kohën duke qenë se oksigjeni i disponueshëm në nëndetëse është i kufizuar.

Ndërkohë nisin të dalin detajet e para të aksidentit. Batiskafi do të kishte humbur kontaktin me ekuipazhin e Polar Prince, anija e përdorur për transport në zonën e mbytjes së Titanikut, një orë e 45 minuta pas fillimit të zbritjes së batiskafit. Që atëherë urgjenca ka nisur, me kërkimet që intensifikohen çdo orë dhe janë të destinuara të vazhdojnë edhe gjatë natës.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts