Miliarderë, ish-komandatë, biznesmenë dhe studentë! Këto janë 5 anëtarët që vdiqën në nëndetësen “Titan” (FOTO)

Kompania që kishte në pronësi nëndetësen e humbur, i ka shpallur të vdekur pesë pjesëtarët e ekuipazhit të “Titan”. Pesë persona ndodheshin në anijen “Titan”, e cila u zhduk të dielën, 700 kilometra larg brigjeve të Newfoundland, gjatë një eksplorimi për të parë rrënojat e Titanikut.

Roja Bregdetare e SHBA-së thotë se ata që ishin në bordin e “Titan” vdiqën në një shpërthim pas humbjes së dhomës së presionit.

Ja kush janë pesë viktimat:

Paul-Henri Nargeolet

 640 0 1687464154xfoto 463
640 0 1687464154xfoto 463

Paul-Henri Nargeolet, 73-vjeç, ishte një ish-komandant që shërbeu në Marinën Franceze për 25 vite. Gjatë shërbimit të tij, ai u bë kapiten i grupit të zhytjes së thellë të marinës. Ai udhëhoqi disa ekspedita në vendin e Titanikut, dhe ka qenë i përfshirë në ekspedita të shumta shkencore dhe teknike në mbarë botën.

Hamish Harding

 640 0 1687464189xfoto 1 568
640 0 1687464189xfoto 1 568

Miliarderi britanik, 58-vjeç, ishte kryetari i Action Aviation – një kompani shitjesh dhe operacionesh që ofron një sërë shërbimesh në industrinë e aviacionit të biznesit. Me qendër në Emiratet e Bashkuara Arabe – ku është selia e Action Aviation – Harding e përshkroi veten në mediat sociale si një eksplorues i botës.

Ai mban rekordin botëror Guinness për rrotullimin më të shpejtë të Tokës përmes Poleve të Veriut dhe Jugut me një avion – 46 orë, 40 minuta dhe 22 sekonda.

Shahzada Dawood

 640 0 1687464219xfoto 2 256
640 0 1687464219xfoto 2 256

Biznesmeni me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, Shahzada Dawood, 48-vjeç, ishte në bordin e “Titan” me djalin e tij, Suleman. Familja Dawood i përkasin një prej familjeve më të shquara të Pakistanit, firma me emër të së cilës investon në të gjithë vendin në bujqësi, industri dhe sektorin e shëndetësisë. Ai u cilësua nga miqtë si një “zotëri i madh”.

Sulejman Davudi

Studenti 19-vjeçar i universitetit ishte pasagjeri më e ri në bordin e “Titan”. Sulejman ishte një adhurues i letërsisë fantastiko-shkencore, sipas një deklarate nga Dawood Group.

Stockton Rush

 640 0 1687464267xfoto 3 314
640 0 1687464267xfoto 3 314

Stockton Rush ishte shefi ekzekutiv dhe themeluesi i OceanGate Inc. Pasi u trajnua si pilot, ai u bë piloti më i ri i vlerësuar i transportit reaktiv në botë në moshën 19-vjeçare.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts