Miliona euro investim për impiantet/ Zbulohet plantacioni me kanabis në Francë, arrestohen 4 shqiptarë dhe 2 francezë

Një hetim tetë-mujor zbuloi një operacion të madh në rritje pranë Grenoble. Policia franceze sekuestroi këtë javë 4,000 bimë kanabis, rreth 1,100 kg, nga një magazinë e madhe kultivuese e brendshme që operohej nga shtetas francezë dhe shqiptarë në një fshat në Francën juglindore.

Sipas zyrës së prokurorit publik, pas një hetimi tetë mujor, gjashtë persona u arrestuan dhe u burgosën në Morette, një fshat me rreth 400 banorë që ndodhet rreth tridhjetë kilometra në perëndim të Grenoble në Alpet Franceze.

Në fund të tetorit 2022, policia hapi një hetim paraprak pasi informacioni tregonte për një magazinë që mund të përdorej si vend i brendshëm i kultivimit të kanabisit, sipas zyrës së prokurorit publik.

Hetimi zbuloi “një operacion në shkallë të gjerë trafikimi” që përfshinte një ekip shqiptar të lidhur me banorët e Grenoble.

Të hënën, një operacion gjyqësor çoi në arrestimin e katër shqiptarëve të moshës 18 deri në 35 vjeç, si dhe një bashkëpunëtor 52-vjeçar nga Grenoble dhe pronarin 55-vjeçar të magazinës.

Magazina e madhe kishte dy komplekse. Në të parën, u zbuluan një strukturë prodhimi prej 375 metrash katrorë e pajisur me sisteme elektrike, ventilimi, hidratimi, UV dhe tharjeje, më shumë se 1550 bimë ose 508 kg.

Në një strukturë të dytë prej 300 metrash katrorë, u sekuestruan 2500 bimë që peshonin 693 kilogramë. Pajisjet dhe impiantet e rritjes, me vlerë rreth 10-15 milionë euro në vlerë të rishitjes – u shkatërruan në vend me autorizimin e zyrës së prokurorit publik.

Dy “punëtorë ferme” shqiptarë u dënuan këtë javë me 7 dhe 10 muaj burgim të menjëhershëm, së bashku me 5 vite dëbim nga Franca.

Katër të dyshuarit e tjerë u sollën para gjykatës të premten dhe u lanë në paraburgim deri në dënimin e tyre, të caktuar për 9 gusht.

Sekuestrimi vjen pas një operacioni masiv droge në Mbretërinë e Bashkuar, ku autoritetet kapën 182,000 bimë kanabisi me një vlerë të vlerësuar nga 115 milionë deri në 130 milionë £ (134 milionë deri në 150 milionë €).

Më shumë se 450 persona janë akuzuar penalisht si rezultat i operacionit, të cilin policia britanike e përshkroi si “operacioni më i madh kombëtar i këtij lloji nga forcat e rendit në Mbretërinë e Bashkuar”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts