Militantët e dyshuar vrasin 26 persona në lindje të Kongos

militantet e dyshuar vrasin 26 persona ne lindje te kongos

Militantët e dyshuar vranë 26 persona me hanxhar në një sulm gjatë natës në qytetin Oicha në Republikën Demokratike lindore të Kongos, tha kryebashkiaku i vendit dhe ushtria.

Ata ia atribuan vrasjet Forcave Demokratike Aleate (ADF), një grup me origjinë nga Uganda, tani me bazë në Kongon lindore.

Zëdhënësi i ushtrisë lokale Antony Mwalushayi tha se sulmi kundër civilëve në Oicha besohej të ishte hakmarrje për sulmet e fundit të ushtrisë kundër ADF.

Sulmuesit e kryen therjen me hanxharë në vend të armëve, në mënyrë që të mos lajmëronin trupat aty pranë, u tha zëdhënësi i ushtrisë gazetarëve.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts