Minatorët protestë para Ministrisë së Infrastrukturës, kërkojnë miratimin e statusit të veçantë, thirrja për ministren Balluku: Presim përgjigje!

minatoret proteste para ministrise se infrastruktures kerkojne miratimin e statusit te vecante thirrja per ministren balluku presim pergjigje
minatoret proteste para ministrise se infrastruktures kerkojne miratimin e statusit te vecante thirrja per ministren balluku presim pergjigje

Sot në Ditën Ndërkombëtare të Minatorëve, minatorët po mbajnë sot protestë para Ministrisë së Infrastrukturës.

Ata kanë kërkuar miratimin e statusit të veçantë, ndërsa kanë ndezur qiri në shkallët e ministrisë në kujtim të minatorëve që kanë humbur jetën në galeri.
Ata kanë kërkuar edhe një takim me ministren Balluku.

Pjesë e protestës kanë qenë edhe përfaqësues të shoqërisë civile.

“Para një ore pamë që një vendim i një grupi prej 9 deputetësh dërgoi në parlament ligjin për heqjen e zonave të mbrojtura dhe në më pak se 10 minuta u votua, por për minatrorët nuk shpenzojnë asnjë minutë, për t’i shërbyer popullit të yre. Kan ëhspenzuar vite për të na shtypur, për të na larguar nga vendi e për të na varfëruar”, tha një përfaqësues i qeverisë civilë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts