Ministrat izraelitë kërcënojnë të rrëzojnë koalicionin qeverisës nëse Netanyahu bie dakord me propozimin e armëpushimit të SHBA

ministrat izraelite kercenojne te rrezojne koalicionin qeverises nese netanyahu bie dakord me propozimin e armepushimit te shba

Dy ministra izraelitë të ekstremit të djathtë kanë kërcënuar se do të largohen dhe do të nëse kryeministri Benjamin Netanyahu bie dakord me një propozim armëpushimi në Gaza të prezantuar nga presidenti amerikan Joe Biden të premten.

5

Ministri i Financave Bezalel Smotrich dhe Ministri i Sigurisë Kombëtare Itamar Ben-Gvir thanë se ishin kundër arritjes së ndonjë marrëveshjeje përpara se Hamasi të shkatërrohej.

Por lideri i opozitës Yair Lapid është zotuar të mbështesë qeverinë nëse Netanyahu e mbështet planin.

Vetë kryeministri këmbënguli se nuk do të kishte armëpushim të përhershëm derisa të shkatërroheshin aftësitë ushtarake dhe qeverisëse të Hamasit dhe të liroheshin të gjithë pengjet.

Propozimi tre-pjesësh i Biden do të fillonte me një armëpushim gjashtë-javor, në të cilin Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) do të tërhiqeshin nga zonat e populluara të Gazës. Marrëveshja përfundimisht do të çonte në lirimin e të gjithë pengjeve, një “ndërprerje të përhershme të armiqësive” dhe një plan të madh rindërtimi për Gazën.

Por në një postim në mediat sociale të shtunën, Smotrich deklaroi se i ka thënë Netanyahu që “nuk do të ishte pjesë e një qeverie që pajtohet me skicën e propozuar dhe i jep fund luftës pa shkatërruar Hamasin dhe pa i kthyer të gjithë pengjet”.

Ben-Gvir shtoi se “marrëveshja do të thotë fundi i luftës dhe braktisja e qëllimit për të shkatërruar Hamasin. Kjo është një marrëveshje e pamatur, e cila përbën një fitore për terrorizmin dhe një kërcënim për sigurinë e shtetit të Izraeli”.

Ai u zotua të “shpërndajë qeverinë” në vend që të pajtohet me propozimin.

Koalicioni i krahut të djathtë të Netanyahut ka një shumicë të vogël në parlament, duke u mbështetur në një mori fraksionesh, duke përfshirë partinë Otzma Yehudit (Fuqia Hebraike) e Ben-Gvir – e cila mban gjashtë vende – dhe partinë e Zionizmit Fetar të Smotrich – e cila mban shtatë vende – për të ruajtur pushtetin.

Por Yair Lapid, një nga politikanët më me ndikim të opozitës izraelite, nxitoi t’i ofrojë mbështetjen e tij kryeministrit në konflikt. Partia e tij Yesh Atid ka 24 vende.

Mosmarrëveshja erdhi pasi dhjetëra mijëra njerëz u mblodhën në Tel Aviv, duke i bërë thirrje qeverisë izraelite të pranojë planin e propozuar të Biden. Ata kërkuan gjithashtu dorëheqjen e Netanyahut. Përleshjet shpërthyen mes protestuesve dhe policisë dhe raportohet se disa demonstrues u arrestuan.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts