Ministri britanik: Inkurajues fillimi i bisedimeve të paqes mes Rusisë dhe Ukrainës

13:34 20/03/2022

Ministri i Financave i Mbretërisë së Bashkuar ka thënë se shenjat e bisedimeve të paqes midis Rusisë dhe Ukrainës janë inkurajuese, por duhet të trajtohen me njëfarë skepticizmi.

Duke folur për Sky News, Sunak tha se çdo zgjidhje e mundshme midis Moskës dhe Kievit “duhet të jetë sipas kushteve të Ukrainës”.

Sunak nuk përjashtoi mundësinë që Mbretëria e Bashkuar të veprojë si garantuese e ndonjë marrëveshjeje të mundshme paqeje midis dy vendeve, por tha se është shumë herët për të hyrë në formën e ndonjë marrëveshjeje.

Ai tha gjithashtu se rreth 10,000 refugjatë ukrainas u janë dhënë viza për të ardhur në Mbretërinë e Bashkuar./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.