Ministri francez: Turistë, na keni munguar

19:00 10/06/2021

Hap kufijtë për vizitorët për të ringjallur sektorin e turizmit

Pas një viti shumë të vështirë, operatorët turistikë në Francë po shohin shpresë. Vendi po mirëpret turistë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe jo vetëm, të cilët janë të vaksinuar kundër koronavirusit.

Franca ka pranuar vetĂ«m vaksinat “Pfizer”, “Moderna”, “AstraZeneca” dhe “Johnson & Johnson” qĂ« do tĂ« thotĂ« se pa njĂ«rĂ«n nga kĂ«to shumica e vizitorĂ«ve jo-anĂ«tarĂ« tĂ« BE-sĂ« do tĂ« duhet akoma tĂ«  tregojnĂ« se kanĂ« njĂ« arsye bindĂ«se pĂ«r tĂ« vizituar FrancĂ«n dhe se duhet tĂ« bĂ«jnĂ« karantinĂ« pas mbĂ«rritjes.

Por vizitorĂ«t evropianĂ« dhe ata nga njĂ« pjesĂ« e vogĂ«l e vendeve me rrezik tĂ« ulĂ«t mund te hyjnĂ« ne FrancĂ« edhe nĂ«se nuk janĂ« vaksinuar. 

TĂ« ashtuquajtura vende “tĂ« gjelbĂ«rta” si Japonia, Koreja e Jugut, Singapori, Australia, Zelanda e Re, Libani dhe Izraeli mund tĂ« udhĂ«tojnĂ« lirshĂ«m. 

 Ministri i Turizmit i FrancĂ«s, Jean-Baptiste Lemoyne, nĂ« njĂ« videomesazh u shpreh ‘’Ne duam tĂ« dĂ«gjojmĂ« holandisht, gjermanisht, anglisht, italisht, spanjisht duke u folur kudo nĂ« vend, na mungon, na mungon”.

Franca ka lejuar së fundmi rihapjen e restoranteve, kafeneve dhe palestrave.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.