Ministri gjerman i zemëruar në shpërndarjen e vaksinave.

Ministri gjerman

Ministri gjerman i Financave Olaf Scholz tha të Shtunën se ishte i zemëruar që më shumë vaksina COVID-19 nuk u porositën vitin e kaluar pasi shefi ekzekutiv i BE Ursula von der Leyen rinovoi mbrojtjen e saj të rekordit të Komisionit Evropian për përdorimin e tyre.

Vendet e BE deri më tani kanë dhënë dozat e para pak më pak se 4% të popullsisë së tyre, krahasuar me 11% për Shtetet e Bashkuara dhe pothuajse 17% për Britaninë, sipas Botës sonë në të Dhëna. Von der Leyen ka qenë nën kritikat për përhapjen e ngadaltë të BE-së.

“Unë jam i zemëruar për disa nga vendimet që janë marrë vitin e kaluar,” i tha Scholz programit Today të radios BBC. “Unë mendoj se kishte pasur mundësinë për të porositur më shumë vaksina.”

I pyetur në lidhje me përgjegjësinë e von der Leyen për hapjen e ngadaltë, Scholz, duke folur në anglisht, u përgjigj: “Unë mendoj se është e nevojshme që dikush të mësojë mësimin, dhe kjo është gjithashtu (e vërtetë) për Evropën. Unë mendoj se Bashkimi Evropian është i fortë. ”

Scholz, një Social Demokrat dhe von der Leyen, një Demokristian, shërbyen së bashku në koalicionin qeverisës të Gjermanisë deri në vitin 2019, kur ajo u largua për të marrë detyrën e presidentit të Komisionit Evropian.

Në një pjesë të opinionit për të kandiduar në Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung të Dielën, von der Leyen tha se ishte mashtruese të thuhej se nënshkrimi i kontratave të vaksinave më herët do të kishte përshpejtuar dorëzimin e tyre.

“Qafa e ngushtë qëndron diku tjetër. Prodhimi i një vaksine të re është një biznes tepër kompleks, “shkroi ajo, duke shtuar se” midis qindra përbërësve të nevojshëm, përbërësit e rëndësishëm janë me mungesë në të gjithë botën”.

Duke përshkruar luftën kundër virusit si “jo një sprint, është një maratonë”, von der Leyen shtoi se “mutacionet na shqetësojnë”.

“Ne duhet të përgatitemi sot për një skenar në të cilin virusi nuk mund të shtypet më sa duhet me vaksinat aktuale,” tha ajo.

(Burimi: Reuters)

Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *