Ministri i Brendshëm çek padit dy gazetarë

23:30 05/05/2021

Ministri i Brendshëm i Çekisë, Jan Hamaçek, ngriti padi penale kundër dy gazetarëve, për shkak të një artikulli kritik, njoftoi Partia e tij Social-Demokrate. Hamaçek akuzoi dy gazetarët e portalit Seznamzpravy për shpifje dhe përhapje të raportit të rremë.

Portali i lajmeve ka raportuar se Hamaçek ka qenë i gatshëm të fshehë një zbulim të inteligjencës, në këmbim të sigurimit të një milion dozave të vaksinës ruse kundër koronavirusit Sputnik V.Sidoqoftë, shkëmbimi i pretenduar duket se nuk ka ndodhur.

Praga, së voni, ka akuzuar agjentët rusë për shpërthimin në një depo municioni në vitin 2014, ku kanë mbetur të vrarë dy vetë. Kremlini i ka mohuar akuzat.

Në përgjigje, të dyja vendet i kanë dëbuar diplomatët e njëra-tjetrës. “Ne i kundërshtojmë sulmet personale ndaj gazetarëve tanë dhe stafit redaktues”, tha kryeredaktori i portalit Seznamzpravy, Jiri Kubik.

Ai tha se provat për raportimin ishin “absolutisht të besueshme”. Social-Demokratët e Hamaçekut po luftojnë për mbijetesën e tyre politike, pesë muaj para zgjedhjeve parlamentare në Republikën Çeke.

Së voni, sondazhet e opinionit e kanë nxjerrë këtë parti nën pragun prej 5% të nevojshëm për të hyrë përsëri në Parlament./REL

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.