Ministri i Brexit, David Frost jep dorëheqjen

20:20 19/12/2021

Ministri britanik i Brexit, David Frost ka dhënë dorëheqjen pasi ka qenë i zhgënjyer me drejtimin e qeverisë së kryeministrit Boris Johnson. Thuhet se masat e ashpra të Covid-19 përfshirë pasaportën shëndetësore e nxitën për të marrë këtë vendim.

Sipas gazetĂ«s britanike “Mail on Sunday” Frost ishte gjithashtu i zhgĂ«njyer nga rritja e taksave dhe kostoja e politikave neto zero. Frost tha se ai kishte rĂ«nĂ« dakord me Johnson nĂ« fillim tĂ« kĂ«tij muaji pĂ«r t’u larguar nĂ« janar. Largimi i negociatorit mĂ« tĂ« lartĂ« tĂ« qeverisĂ« britanike pĂ«r Brexit vjen pas paralajmĂ«rimeve nga disa prej ligjvĂ«nĂ«sve tĂ« PartisĂ« Konservatore tĂ« Johnson-it se ai duhet tĂ« pĂ«rmirĂ«sojĂ« udhĂ«heqjen e tij ose tĂ« pĂ«rballet me sfidat.

Johnson, i cili korri një fitore dërrmuese në zgjedhjet e dhjetorit të 2019, po përballet me krizën më të madhe në pozicionin e tij si kryeministër.

Ai është përballur me kritika që kur u shfaqën video të punonjësve të tij duke qeshur në një festë në Downing Street gjatë bllokimit të Krishtlindjeve të vitit të kaluar, ku festat ishin të ndaluara.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.