Ministri i Jashtëm Amirabdollahian: Irani favorizon stabilitetin në Irak

Amirabdolahian tha se të dy vendet janë miq dhe vëllezër të qëndrueshëm.

Ai shtoi se marrëdhëniet politike, ekonomike dhe kulturore të dy vendeve duhet të zgjerohen më shumë se kurrë më parë.

Ai vlerësoi lëvizjet e bëra gjatë qeverisë së Al-Mahdi që synonin forcimin e lidhjeve dypalëshe, duke e siguruar atë që Irani është i vendosur të forcojë më tej marrëdhëniet me Irakun.
Irani gjithmonë favorizon paqen dhe stabilitetin në Irak dhe rolin e tij konstruktiv në ndërveprimet rajonale, duke respektuar vendimet politike të popullit irakian, shtoi diplomati i lartë iranian.

Abdul Mahdi, gjithashtu, iu referua ngjashmërive të panumërta të Iranit dhe Irakut në takim, duke i konsideruar ato si një kapital të madh në shërbim të afërsisë gjithnjë e më të madhe midis dy kombeve dhe qeverive.

Të dy palët u pajtuan gjithashtu për nevojën e negociatave të vazhdueshme që synojnë zgjidhjen e krizës siriane.

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *