Ministri i Jashtëm gjerman telefonon Albin Kurtin: Dialogu me Serbinë, vendimtar për përparimin e Ballkanit Perëndimor

Ministri i Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas, ka zhvilluar një bisedë telefonike me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

Kryediplomati gjerman tha se vendi i tij do që të sigurojë një perspektivë brenda Bashkimit Evropian për shtetet e Ballkanit Perëndimor, teksa dialogu me Serbinë i udhëhequr nga BE-ja mbetet vendimtar për këtë qëllim.

“Organizata qeveritare e Gjermanisë është një përparësi kryesore për Gjermaninë që të sigurojë një perspektivë brenda Bashkimit Evropian për shtetet e Ballkanit Perëndimor, i tha Ministri i Jashtëm @HeikoMaas, Kryeministrit të Kosovës @AlbinKurti në një telefonatë sot. Dialogu mbi normalizimin me Serbinë i udhëhequr nga BE është vendimtar për këtë qëllim,” theksoi Mas.për këtë qëllim”, thuhet në një njoftim në Twitter.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *