Ministri i Jashtëm i Iranit takohet me Presidentin libanez në Bejrut

Sipas raportit të së enjtes të Ministrisë së Jashtme iraniane, Amirabdollahian i cili tani është në Liban e mbajti takimin në mes të ditës.

Në takim, Amirabdollahian shtjelloi qëndrimin e Republikës Islamike të Iranit ndaj zhvillimeve ndërkombëtare dhe rajonale, dialogun midis Teheranit dhe disa shteteve të huaja dhe arabe dhe procesin e bisedimeve mbi Planin e Përbashkët Gjithëpërfshirës të Veprimit (JCPOA).

Në Bejrut, e cila është vizita e parë e Amirabdollahian në Liban si ministër i ri i jashtëm iranian, ai shprehu mbështetjen e fortë të Iranit për vendin.

Ai vuri në dukje se Republika Islamike është e gatshme të japë mbështetje të gjithanshme për Libanin në kushtet e vështira ekonomike të tanishme.

Ministri i jashtëm u takua gjithashtu me kryetarin e parlamentit libanez.

Sipas mediave libaneze, ministri i jashtëm iranian dhe delegacioni i tij mbërritën në Bejrut të enjten.

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com