Ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba: Nëse vërtet kujdeseni për Ukrainën, dërgoni armë

Situata në lindje të vendit është më e keqe nga sa e kuptojnë njerëzit, tha ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba.

Siç kemi thënë, Rusia po bën një shtytje të madhe në rajonin e Donbasit për të kapur qytetet Severodonetsk dhe Lysychansk.

Duke iu përgjigjur pyetjeve të paraqitura në Twitter, Kuleba tha se Ukraina ka nevojë të dëshpëruar për më shumë armë për të luftuar rusët.

Situata në lindje është aq e rëndë sa thonë njerëzit, u shpreh ai. “Nëse vërtet kujdeseni për Ukrainën: armë, armë dhe armë përsëri.”

Për komunitetin ndërkombëtar, ai përsëriti thirrjen e tij duke thënë se Rusia është më e mirë se Ukraina kur bëhet fjalë për armët e rënda.

“Pa artileri, pa sisteme të shumëfishta raketash, ne nuk do të jemi në gjendje t’i shtypim ata. Nëse vërtet kujdeseni për Ukrainën, nëse dëshironi që Ukraina të de-okupojë territoret e saj, na dërgoni sisteme të shumta raketash sa më shpejt të jetë e mundur. “

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts