Ministri i Jashtëm ukrainas: Tërheqja ‘e papërgjegjshme’ e Rusisë nga marrëveshja e grurit e vë në rrezik sigurinë globale të ushqimit

Ministri i Jashtëm ukrainas akuzoi Rusinë se “vënë në rrezik sigurinë globale të ushqimit ” pasi Moska u tërhoq nga marrëveshja e drithërave të Detit të Zi që lejoi Ukrainën të eksportonte dhjetëra milionë tonë drithëra gjatë vitit të kaluar.

“Është një veprim i papërgjegjshëm,” u tha Dmytro Kuleba gazetarëve në selinë e OKB-së përpara një takimi të Këshillit të Sigurimit për Ukrainën.

“Rusia po e bën gjithashtu këtë duke rritur eksportet e saj në tregjet globale,” tha Kuleba.

Duke akuzuar Rusinë se ka vënë shumë vende në Azi dhe Afrikë në rrezik të rritjes së çmimeve të ushqimit dhe urisë, ai tha: “Kjo duhet të ndalet tani. Të gjithë kemi një dhimbje koke. Ne duhet të zgjidhim një tjetër të krijuar nga Rusia.”

Ai tha se Rusia nuk garanton sigurinë e asnjë anijeje që mund të përpiqet të transportojë drithëra ukrainase nga portet e Ukrainës në Qendrën e Përbashkët të Koordinimit në Stamboll ose anasjelltas pasi Moska u tërhoq nga marrëveshja.

“Ne do të kryejmë konsultime me Organizatën Ndërkombëtare Detare,” tha ai.

I pyetur nëse marrëveshja ishte e vdekur dhe mund të kishte më shumë negociata siç sugjeroi presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan , ai u përgjigj: “Nëse Turqia dëshiron të ketë një raund tjetër bisedash me Rusinë, për angazhimin e Rusisë ndaj marrëveshjes që nënshkroi me Turqinë, ne jemi mirë me këtë”.

Rusia refuzoi të rinovojë marrëveshjen e grurit përtej 17 korrikut, me zëdhënësin e Kremlinit Dmitry Peskov duke thënë: “Për fat të keq, pjesa që lidhet me Rusinë në këtë marrëveshje të Detit të Zi nuk është zbatuar deri më tani”.

Rusia po kërkonte heqjen e pengesave për eksportet e saj të plehrave në mënyrë që të binte dakord për një zgjatje tjetër të marrëveshjes së grurit, duke përfshirë përfshirjen e Bankës së saj Bujqësore Ruse në pronësi të shtetit në sistemin e pagesave ndërkombëtare SWIFT.

Një vit më parë, Turqia, OKB, Rusia dhe Ukraina nënshkruan një marrëveshje në Stamboll për të rifilluar eksportet e grurit nga tre porte ukrainase të Detit të Zi, të cilat ishin ndërprerë pas fillimit të luftës Rusi-Ukrainë në atë shkurt.

Marrëveshja është rinovuar disa herë që atëherë, dhe është zgjatur për dy muaj të tjerë më 18 maj.

Marrëveshja siguroi kalimin e sigurt të mbi 32 milionë tonë metrikë mallrash ushqimore nga portet e Ukrainës, sipas OKB-së.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts