Ministri i mbrojtjes i Ukrainës Oleksii Reznikov: Do të heqim dorë nga avionët luftarakë F-16 në kundërsulmin e parashikuar këtë verë kundër forcave ruse

ministri i mbrojtjes i ukraines oleksii reznikov do te heqim dore nga avionet luftarake f 16 ne kundersulmin e parashikuar kete vere kunder forcave ruse

Ministri i mbrojtjes i Ukrainës tha se vendi i tij do të heqë dorë nga avionët luftarakë F-16, por do të përdorë të gjitha pajisjet me bazë tokësore në kundërsulmin e tij të parashikuar gjerësisht kundër forcave ruse.

Oleksii Reznikov foli në një intervistë ekskluzive me NHK në Singapor, ku ai ishte bashkuar me zyrtarë të lartë të mbrojtjes nga vendet aziatike dhe perëndimore në një forum të madh të sigurisë.

Kur u pyet për avionët F-16 të lakmuar prej kohësh nga Ukraina, Reznikov tha se ata “nuk do të ndryshojnë lojën këtë verë”. Disa vende perëndimore janë duke trajnuar ose kanë ofruar të trajnojnë pilotët ukrainas për të fluturuar me avion.

Reznikov tha se do të duhet kohë për të trajnuar pilotët ukrainas dhe se Ukraina do të duhet gjithashtu të organizojë me partnerët e saj për të siguruar inxhinierë dhe teknikë që mund të mirëmbajnë dhe riparojnë avionët e sofistikuar.

Ai tha se Ukraina do të jetë gati të vendosë F-16 në vjeshtë ose dimër.

Reznikov refuzoi t’i përgjigjej një pyetjeje në lidhje me pikëpamjen se Ukraina kishte nisur “operacionet e formësimit”, të cilat përfshijnë sulme ndaj objekteve të magazinimit të armëve dhe bazave të tjera logjistike për t’u përgatitur për kundërofensivë.

Ai tha se do të ishte e çuditshme që ai si ministër i mbrojtjes të diskutonte për operacionet e formësimit, sepse ato duhet të diskutohen nga gjeneralët.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts