Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës u jep çmime ushtarëve në Moschun që ndihmuan në zmbrapsjen e përparimit rus

Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës, Oleksiy Reznikov u takua dhe u dha çmime ushtarëve në Moschun, një fshat në veri të Kievit që përjetoi shkatërrime të rënda dhe luajti një rol të rëndësishëm në zmbrapsjen e forcave ruse.

Në një postim në Facebook herët të premten, Reznikov tha: “Unë u takova me ushtarët në rajonin e Kievit në Moschun të shkatërruar plotësisht. Këtu pushtuesit përdorën të gjitha armët e mundshme, përfshirë raketat dhe avionët”.

Ai tha se fshati ishte në një listë të vendbanimeve që forcat ruse duhej të merrnin për të arritur në Kiev.
“Falë ushtarëve tanë, falë banorëve të guximshëm të fshatit, ata u mundën,” tha Reznikov, “Vrasësit dhe grabitësit nuk mund të mbanin Moschun, nuk mund të ecnin përpara. Pasi pësuan humbje të mëdha, pushtuesit u detyruan të iknin në Bjellorusi”.

Moschun ishte jetik për ukrainasit që zmbrapsnin përparimin rus drejt Kievit. Forcat ukrainase atje, dhe aty pranë në Irpin dhe Bucha, janë kryesisht përgjegjëse për bllokimin e rusëve, të cilët po përpiqeshin të përparonin drejt Kievit përtej lumit Irpin.

Kjo është arsyeja pse Bucha, Irpin dhe Moschun iu nënshtruan sulmeve ushtarake dhe përleshjeve me javë të tëra. Si rezultat, pjesa më e madhe e shkatërrimit në rajonin e Kievit është në këto tre vende.

Përveç goditjeve të panumërta në Moschun, forcat ruse u përpoqën gjithashtu të pushtonin fshatin përmes një sulmi tokësor.
Videoja me dron e marrë të premten dhe e marrë nga CNN tregon një numër shtëpish të shkatërruara në Moschun.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.