Ministri i Republikës Domenikane Orlando Jorge Mera qëllohet për vdekje në zyrën e tij

Ministri i mjedisit dhe burimeve natyrore i Republikës Domenikane,  djali i një ish-presidenti  u qëllua dhe u vra në zyrën e tij të hënën nga një mik i ngushtë, tha zyra e presidentit në një deklaratë.

Autoritetet thanë se Orlando Jorge Mera u qëllua nga Miguel Cruz, i cili është arrestuar. Zyrtarët nuk dhanë asnjë motiv të mundshëm dhe nuk ishte menjëherë e qartë nëse Cruz kishte një avokat.

“Ne shprehim ngushëllimet tona më të thella”, tha zyra e Presidentit Luis Abinader.

Jorge vjen nga një familje e fuqishme politike. Ai është djali i ish-presidentit dominikan Salvador Jorge Blanco dhe motra e tij është zëvendësministre në administratën e Abinader. Djali i Jorge është një ligjvënës i Partisë Revolucionare Moderne.

Familja lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se Cruz kishte qenë mik i Jorge që nga fëmijëria dhe se Jorge u qëllua disa herë.

Familja e tij tha se e fal personin që e bëri këtë. Një nga trashëgimitë më të mëdha të Orlandos ishte të mos mbante mëri, njoftuan të afërmit.

Policia dhe zyrtarët e urgjencës u mblodhën në zyrën e Ministrisë së Mjedisit dhe Burimeve Natyrore në kryeqytetin e Santo Domingo dhe ndaluan hyrjen në të ndërsa vajtuesit u mblodhën aty pranë. Zyra e Jorge ndodhet në katin e katërt të një pallati ku ndodhet edhe Ministria e Turizmit.

“Ne jemi të shqetësuar nga situata,” tha ministria e Jorge në një deklaratë të shkurtër.

Bartolomé Pujals, drejtor ekzekutiv i Kabinetit të Inovacionit të qeverisë, shkroi se ai ankohej për vrasjen.

“Vdekja e tij është një tragjedi,” tha ai. “Ne domenikasit duhet të bashkohemi për të arritur një pakt për paqe dhe bashkëjetesë paqësore. Jo më dhunë.”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *