Ministri kosovar: Presim 150 mijë doza AstraZeneca nga Gjermania

Ministri i Shëndetësisë së Kosovës, Arben Vitia në një konferencë për media ka bërë të ditur se vendi ka sasi të mjaftueshme të vaksinave kundër COVID-19. Vitia ka bërë të ditur se mbrëmë ka arritur kontingjenti i ri prej 53 mijë dozave të vaksinës Pfizer nga kontrata e nënshkruar.

“MbrĂ«mĂ« ashtu siç kemi paralajmĂ«ruar ka arritur kontingjenti prej 53 mijĂ« vaksinave nga Pfizer nga kontrata e gjeneruar. Deri nĂ« fund tĂ« javĂ«s presim tĂ« arrijnĂ« edhe 150 mijĂ« doza tjera tĂ« AstraZenceas nga Gjermania”, tha Vitia.

Ai ka shtuar se nĂ« tre mujorin e tretĂ« ku gjendemi nga kontrata me Pfizer do tĂ« vijnĂ« 622 mijĂ« vaksina ku njĂ« pjesĂ« e tyre ka arritur gjatĂ« korrikut dhe gushtit. “Presim edhe arritjen e mbi 450 mijĂ« dozave tĂ« Pfizer nga COVAX pjesĂ« e donacionit nga SHBA. Kemi vaksina tĂ« mjaftueshme tĂ« Pfizer dhe AstraZeneca. JanĂ« gjeneruar terminĂ« tĂ« reja pĂ«r tu vaksinuar”, ka thĂ«nĂ« Vitia.

Ministri ka kĂ«rkuar sĂ«rish nga qytetarĂ«t qĂ« tĂ« vaksinohen. “Mos zgjidhni se cilĂ«n vaksinĂ« ta marrim nĂ« njĂ« situatĂ« si kjo me rĂ«ndĂ«si Ă«shtĂ« qĂ« tĂ« vaksinohemi sa mĂ« parĂ«â€, u shpreh ministri. Vitia shtoi se sĂ« shpejti pritet tĂ« publikohet edhe lista e 1 mijĂ« punonjĂ«sve tĂ« ri shĂ«ndetĂ«sorĂ«.

PĂ«r t’u bĂ«rĂ« pjesĂ« e grupit “Balkanweb” mjafton tĂ« klikoni: Join Group dhe kĂ«rkesa do t’ju aprovohet menjĂ«herĂ«. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *