Ministri serb: Beogradi nuk do ta lejojë anëtarësimin e Prishtinës në Këshillin e Evropës, pa luftë!

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Iviça Daçiç ka thënë se Beogradi nuk do ta lejojë anëtarësimin e Prishtinës në Këshillin e Europës, pa luftë.

Një qëndrim ky i ashpër nga ana e ministrit serb, duke shtuar se çështja e anëtarësimit të Prishtinës shkatërron të gjitha parimet.

“Unë paralajmërova për kompleksitetin e çështjes së anëtarësimit të Prishtinës në Këshillin e Evropës dhe përmenda se anëtarësimi nuk do të kalojë pa luftë. Çështja e anëtarësimit të Prishtinës shkatërron të gjitha parimet që ne i përmbahemi kur bëhet fjalë për integritetin territorial të Ukrainës”, tha Daçiç.

Po ashtu ai vuri në pikëpyetje edhe qëllimin e forumeve ndërkombëtare, duke u shprehur se kuptimi i ekzistencës së OSBE-së, po humbet dalëngadalë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com