Ministria e Jashtme e Ukrainës reagon ndaj thirrjes së deputetit hungarez për rishikim të kufijve

ministria e jashtme e ukraines reagon ndaj thirrjes se deputetit hungarez per rishikim te kufijve
ministria e jashtme e ukraines reagon ndaj thirrjes se deputetit hungarez per rishikim te kufijve

Ministria e Jashtme e Ukrainës i ka bërë thirrje qeverisë hungareze të dënojë si të papranueshme një deklaratë të deputetit László Toroczkai në lidhje me rishikimin e kufijve shtetërorë.

Deklarata u bë nga zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Oleg Nikolenko përmes një postimi në Facebook.

“Thirrja e deputetit hungarez László Toroczkai për rishikimin e kufijve shtetërorë është e papranueshme. Ne i bëjmë thirrje qeverisë hungareze të dënojë deklarata të tilla të papërgjegjshme që minojnë marrëdhëniet dypalëshe dhe nuk korrespondojnë me frymën e fqinjësisë së mirë”, shkroi Nikolenko.

Raportet e mëparshme të mediave thanë se László Toroczkai, një deputet i ekstremit të djathtë të Parlamentit hungarez, uroi që Polonia në ditën e saj të Pavarësisë të kishte edhe një herë një kufi të përbashkët me Hungarinë.

Ai e ilustroi postimin e tij në Twitter me një foto të bërë pasi Hungaria pushtoi Transkarpatinë në vitin 1939, ku një polak dhe një hungarez shtrëngojnë duart në një postë kufitare.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts