Ministria e Mbrojtjes britanike: Rusia forcon trupat me personel të shkarkuar nga shërbimi ushtarak që nga viti 2012

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar thotë se në përgjigje të “humbjeve në rritje” Rusia po kërkon të forcojë numrin e trupave me personel të shkarkuar nga shërbimi ushtarak që nga viti 2012.

Ajo thotë se përpjekjet për të rritur fuqinë përfshijnë përpjekjen për të rekrutuar nga rajoni i panjohur i Transnistrisë në Moldavi.

Moska nuk ka konfirmuar se sa ushtarë janë vrarë që nga fillimi i pushtimit, por javën e kaluar zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov pranoi se Rusia kishte pësuar “humbje të konsiderueshme të trupave”.

Udhëheqësit perëndimorë besojnë se nga 7,000 deri në 15,000 ushtarë rusë janë vrarë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.