Ministria e Mbrojtjes së Ukrainës: Bombarduesit rusë me rreze të gjatë goditën Mariupolin

Koloneli Oleksandr Motuzianyk, një zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës, tha të premten se bombarduesit rusë me rreze të gjatë goditën qytetin e rrethuar të Mariupolit.

“Më 14 prill, dy bombardues të rëndë strategjikë rusë Tu-95/-160 kanë lëshuar raketa lundrimi duke goditur territorin e Ukrainës nga Krasnodar Krai i hapësirës ajrore të Federatës Ruse,” tha ai.

“Gjithashtu për herë të parë që nga fillimi i agresionit të armatosur, bombat u hodhën nga një bombardues me rreze të gjatë Tu-22M3. Ky sulm ajror u zhvillua, duke goditur Mariupolin”.

Më vete, Oleh Syniehubov, kreu i administratës ushtarake të rajonit Kharkiv, tha të premten se forcat ukrainase kishin rrëzuar një helikopter sulmues rus Ka-52, duke vrarë ekuipazhin rus.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts