Ministria ruse e Mbrojtjes: Porti i Mariupolit është çminuar dhe ka filluar të funksionojë

Porti i Mariupolit është pastruar plotësisht nga minat dhe ka filluar të funksionojë sërish, sipas ministrisë ruse të mbrojtjes.

Igor Konashenkov, përfaqësues i ministrisë, tha se çminimi dhe çmilitarizimi i portit kishte përfunduar, njoftuan mediat ruse.

Agjencia e lajmeve Tass citoi ministrinë ruse të mbrojtjes të ketë thënë se më shumë se 12,000 sende shpërthyese dhe armë janë gjetur dhe çaktivizuar.

Dje, Mikhail Mizintsev, kreu i Qendrës së Kontrollit të Mbrojtjes Kombëtare Ruse, tha se po organizohej një “korridor humanitar” nga Mariupol drejt Detit të Zi 115 milje (185 km) i gjatë dhe 2 milje (3.2 km) i gjerë.

Por nuk ka pasur asnjë fjalë nga Ukraina dhe nuk është e qartë nëse rreziku i minave mbetet në korridor.

Zëvendësministri i Jashtëm i Kremlinit tha më herët se Rusia ishte e gatshme të siguronte një rrugë të sigurt për të dalë nga Ukraina nëse hiqen sanksionet dhe nëse Kievi çminon ujërat e afërta.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts