Miqtë dhe kolegët vajtojnë vdekjen e balerinit ukrainas të vrarë nga bombardimet ruse

Artem Datsishin, një balerin me Operën Kombëtare të Ukrainës, ka vdekur pasi u plagos në bombardimet ruse, sipas postimeve në mediat sociale nga miqtë dhe kolegët e tij.

Tatiana Borovik, e cila tha në rrjetet sociale se ajo është një mike dhe kolege e Datsishin tha se ai u plagos më 26 shkurt në sulmin rus dhe më vonë vdiq në spital.

“Lamtumirë njeriu im i dashur!! Nuk mund të shpreh dhimbjen time që më pushton! Qoftë i ndritur kujtimi yt!!” ka shkruar ajo të enjten në Facebook.

Datsishin ishte një “artist i bukur, një solist afatgjatë i korpusit të baletit” dhe “një njeri i mrekullueshëm”, tha Anatoly Solovyanenko, drejtor skenik në Operan Kombëtare të Ukrainës në një postim në Facebook .

Alina Cojocaru, një ish kërcimtare e Baletit Mbretëror nga Rumania, i tha ITN degës së CNN se ajo ishte partnere kërcimi me Datsishin kur ajo stërvitej në Ukrainë.
“Artem ishte një nga partnerët e parë me të cilët kërceva kur isha 15 vjeç në Kiev. Ne të dy kishim të njëjtin mësues kur u futa në teatër. Kujtesa ime shkon tek ajo se si i njihja se si u njohëm dhe si kërcenim së bashku. Nuk munda kuptoni se ky është një realitet që po ndodh tani,” i tha Cojocaru ITN.

Të shtunën, ish-yjet e Baletit Mbretëror, Alina Cojocaru dhe Ivan Putrov do të ribashkohen dhe do t’u bashkohen disa fillime të tjera ndërkombëtare kërcimi për një gala për mbledhjen e fondeve të quajtur “Dance for Ukraine” në Coliseum të Londrës.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.